Begović: Dovoljno argumenata da se Vesna Medenica brani sa slobode

SDT se žalilo na ukidanje pritvora bivšoj predsjednici Vrhovnog suda

Begović: Dovoljno argumenata da se Vesna Medenica brani sa slobode

Specijalno tužilaštvo uložilo je žalbu na odluku Višeg suda da se bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici, koja je optužena za zloupotrebu službenog položaja, ukine pritvor u kome se nalazila šest i po mjeseci.

Branilac Medenice advokat Zdravko Begović je kazao da je odbrana očekivala da će se SDT žaliti iako je Viši sud detaljno obrazložio odluku da Medenicu pusti da se brani sa slobode.

"Apelacioni sud će biti u prilici da još jednom razmotri odluku o ukidanju pritvora Medenici, a za koju je, prema mišljenju odbrane u posljednjem rješenju, pružena dovoljna argumentacija", kazao je advokat Begović.

Odluku o ukidanju pritvora donio je Viši sud nakon što je Apelacioni sud ukinuo rješenje kojim je Vesni Medenici bio produžen boravak u Istražnom zatvoru u Spužu.

Kako je za Pobjedu potvrdila portparolka podgoričkog Višeg sudaMarija Raković Medenici nije oduzet pasoš, niti je određena neka druga mjera.

Na odluku da se Medenica pusti iz pritvora reagovao je i ministar pravde Marko Kovač koji je poručio da „neće dozvoliti bilo kakve nezakonitosti i izvrgavanje pravde pokušajima da se mimo zakonskih procedura rješavaju određene stvari“.

Medenica je 11. novembra napustila Istražni zatvor u Spužu pošto je vanraspravno vijeće Višeg suda utvrdilo da ne postoji opasnost da će pobjeći.

Odluka o ukidanju pritvora donijeta je nakon žalbe odbrane Apelacionom sudu na prethodno rješenje kojim je bivšoj predsjednici Vrhovnog suda, nakon podizanja optužnice, bio produžen boravak u Istražnom zatvoru.

Za razliku od Vesne Medenice, njen sin Miloš Medenica, Marko Vučinić i Marjan Bevenja ostaju u pritvoru.Prema navodima optužnice, bivša predsjednica Vrhovnog suda se tereti da je kao pripadnik kriminalne organizacije, koju je formirao njen sin Miloš Medenica, koristeći položaj preko pojedinih sudija Vrhovnog, Privrednog i Osnovnog suda u Herceg Novom uticala na ishod odluka u korist stranaka koje su zauzvrat dale mito ili su sa njom u kumovskim vezama.

Medenica se tereti i da je, krajem 2018. i početkom 2019. godine, kao predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, podstrekavala okrivljenu Milicu Vlahović-Milosavljević, sutkinju Privrednog suda Crne Gore, da zloupotrijebi službeni položaj i u parnici, suprotno Zakonu o izvršenju i obezbjeđenju, donese privremenu mjeru u korist Rada Arsića, kuma okrivljene Vesne Medenice, i njegovog privrednog društva, čime su teže povrijeđena prava druge parnične stranke.

SDT tereti Medenicu i da je u 2019. godini, koristeći položaj dok je bila na poziciji predsjednice Vrhovnog suda, ali i nakon odlaska sa te funkcije, koristeći pretpostavljeni uticaj, posredovala kod sudija Osnovnog suda u Herceg Novom, da izvrše službene radnje suprotno Zakonu o sudskom savjetu i sudijama, odnosno Zakonu o parničnom postupku, i donesu odluku u predmetu u korist privrednog društva „Carine“.

Medenica je uhapšena 17. aprila na aerodromu u Golubovcima odakle je trebalo da otputuje za Beograd.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.