Pavićević naglašava da razlozi za donošenje ovog zakona leže u manjkavosti postojećeg zakona koji je tretirao isključivo bazično akademsko usavršavanje medicinskog fakulteta nesagledavajući mogućnost daljih užih usavršavanja iz srodnih akademskih nauka koje u konačnom završavaju znanjem i zvanjem specijaliste iz navedenih oblasti koji je u potpunosti ekvivalentat zvanju specijaliste pomenute oblasti koji je to postao posle završenog Medicinskog fakulteta.
"Specijalista medicinske genetike u smislu ovih izmjena podrazumijeva završen biloški fakultet sa specijalizacijom iz medicinske genetike ili medicinski fakultet sa specijalizacijom iz medicicinske genetike u trajanju od tri godine. Specijalista medicinske psihologije u smislu ovih izmjena podrazumijeva specijalizaciju na medicinskom fakultetu u trajanju od tri godine. Specijalisti medicinske biohemije u smislu ovih izmjena podrazumijevaju specijalizaciju na medicinskom fakultetu u trajanju od četiri godine. Specijalista medicinske fizike u smislu ovih izmjena podrazumijeva specijalizaciju u trajanju od tri godine na medicinskom fakultetu",- navodi se u saopštenju GP URA.
"Činjenica da navedeni profesionalci u najvećem broju slučajeva čine homogen i hramoničan tim posvećen liječenju pacijenata sa istim obavezama, nadležnostima i odgovornostima ne vidimo razloga da budu diskriminisani u smilu ličnog dohotka i koeficijenta", navodi Pavićević.
Saglasno izmjenama, poslanik Konatar je objasnio da zvanje doktor veterinarske medicine stiče osoba sa završenim Fakultetom veterinarske medicine u trajanju od 12 semestara, gotovo identičnim studijskim programom kao doktor medicine i na kraju stiče zvanje doktor veterinarske medicine, ali ih postojeći zakon ne prepoznaje.
"U javnom sektoru oni su zaposleni u Upravi za bezbjednost hrane i veterinu, sektor veterine, odsjeci: zdravlje i dobrobit životinja, međunarodni transport, veterinarski ljekovi i rezidue, veterinarskoj inspekciji, Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji, Institutu za ljekove i medicinska sredstva. Što znači da sprovode kredibilnu i kompetentnu kontrolu i nadzor proizvodnje, distribucije i skladištenja hrane, a između ostalog spektar njihovih poslova je praćenje kretanja zaraznih bolesti, izrada i implementacija programa za nadzor, kontola i suzbijaje zaraznih bolesti životinja, kreiranje programa vakcinacija, izrada rješenja o karantinu uvezenih životinja, usaglašavanje propisa i pravila sa evropskom legislativom", navodi se u saopštenju.
Trenutno zaposlenih u javnom sektoru, istakli su, sa ovim zvanjem je oko trideset i uzimajući u obzir da Crna Gora nema ovaj fakultet jako su deficitaran kadar na nivou cijele države.
Konatar naglašava da je poboljšanje uslova rada doktora veterinarske medicine u javnom sektoru, prevashodno povećanjem osnovne zarade i primanja, potencijalno rješava nedostatak stručnog i obučenog kadra koji je Crnoj Gori neophodan.
Iz kluba navode da je neophodno kontinuirano raditi na unapređenju uslova rada i životnog standard ljekara ali i svih deficitarnih zanimanja uz unapređenje kvaliteta zakonskih rješenja koja često prate formu a ne samu suštinu problema. Apeluju i da, u pravcu povećanog senzibileteta donosilaca odluka, oni svojim stavom doprinesu brisanju bilo kakve diskriminacije među zaposlenima u javnom sektoru, pogotovo medicini i zdravstvu, koji kao što vidimo završavaju identične uže specijalizacije i na identičan način se bave poslovima i zadacima sekundarnog to jest tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite.
Komentari