Abazović: Male države pozvane da pruže svoj konkretan doprinos očuvanju mira, zajedništva i solidarnosti

Abazović: Male države pozvane da pruže svoj konkretan doprinos očuvanju mira, zajedništva i solidarnosti

Aktuelni rat u Ukrajini predstavlja najveći izazov za stabilnost i bezbjednost sa kojim se suočava evropski kontinent, a koji se jednako održava i na frankofonu zajednicu, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore u tehničkom mandatu Dritan Abazović tokom govora na 43. sastanku Ministarske konferencije Frankofonije u Đerbi, pozdravljajući ranije usvajanje Rezolucije o Ukrajini na 40. Ministarskoj konferenciji Frankofonije.

Abazović se zahvalio domaćinima na gostoprimstvu i pozdravio napore na organizaciji 43. Ministarske konferencije Frankofonije uoči sjutrašnjeg Samita i istakao da je sjutrašnji Samit prilika da se razgovara na temu ekonomije, kulturnog nasljeđa, jačanja multilateralne saradnje, potrebe osiguravanja mira i bezbjednosti, digitalizacije, podrške u borbi protiv klimatskih promjena, oporavka nakon pandemije Covid-19 i drugih globalnih izazova.

Abazović je tokom govora naveo da je multilateralna komunikacija u međunarodnim odnosima osnov za solidarnost, mir, demokratske principe, poštovanje ljudskih prava, vrijednosti koje njeguje i Frankofonija, naglašavajući da je u vremenu krize multilateralizam sidro stabilnosti i okvir za najširi dijalog.

"Male države poput Crne Gore pozvane su da pruže svoj konkretan doprinos očuvanju mira, zajedništva i solidarnosti", naznačio je Abazović.

Crna Gora, koja ima dugu tradiciju izučavanja francuskog jezika u istorijskom kontekstu, u kontinuitetu uspješno sarađuje sa Međunarodnom organizacijom za Frankofoniju, već sedam godina.

Govoreći o toj saradnji, Abazović je kazao da je na polju promocije i učenja francuskog jezika, u Crnoj Gori u planu da se po prvi put pokrene dvojezična nastava na francuskom i crnogorskom jeziku u jednoj od crnogorskih gimnazija, kao i nastava francuskog jezika u državnim vrtićima.

"Kroz multilateralne koncepte saradnje, Crna Gora nastoji da ostane u okvirima solidarnosti, razumijevanja, kompromisa i kohabitacije, te jačanju komunikacije unutar međunarodnih organizacija", naglasio je Abazović.

On je izrazio uvjerenje da će Frankofonija nastaviti da baštini i promoviše mir, bezbjednost i toleranciju, slobodu i demokratiju i da će intenziviranje frankofone diplomatije otvoriti prilike i potencijale za još snažniju međudržavnu ekonomsku razmjenu i saradnju, na kojem fonu su i vrijednosti i napori Vlade Crne Gore.

Abazović učestvuje danas na Ministarskoj konferenciji Frankofonije, dok će sjutra prisustvovati 18. Samitu Frankofonije, zajedno sa brojnim svjetskim liderima, poput predsjednika Francuske Emanuela Makrona, premijera Kanade Džastina Trudoa, premijera Belgije Aleksandra de Kroa, premijera Luksemburga Havijera Betela, predsjednika Švajcarske Ignacija Kasisa, predsjednika Slovenije Boruta Pahora, kao i lideri iz regiona, poput premijera Albanije Adija Rame, predsjednice Republike Kosovo Vjose Osmani.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.