"Suština OB je da će se sve dešavati to se i sad dešava, samo brže i jednostavnije. Posvećena je građanima, kompanijama, turizmu, miru i stabilnosti na Balkanu. CEFTA mnogo razlika, niz detalja koji regulišu odnose, na koji način će se odvijati ekonomski segment između ovih država", rekao je Joković na Javnom servisu.
Ocijenio je da se bilo koja inicijativa u Crnoj gori ne može spovesti bez skeptika.
Mislim da je ovdje samo pitanje odakle je inicijativa potekla. Ovdje se radi o pojednostavljenju procedura smao u interesu građana i poslovnih ljudi. OB nije vlasništvo ni Srbije, ni S Makedonije, ni Albanije. Crna Gora može da uđe, ne mora, možda izađe kada uđe, pitanje je demokratije, neka građani odluče je li bolje ili nije", kazao je Joković.
A, stav DPS je, kako je kazao poslanik Mihailo Anđušić, od starta jasan.
"Smatramo da je ova regionalna inicijativa dominantno politički motivisana. Trenutno projekat OB podržava tri od šest država regiona, imamo na jasnim osnovana bazirane međunarodne organizacije koje pokrivaju privredna pitanja. Drugi dio priče je koliko je kompleksna zakonska legislativa koju bi trebalo uskladiti", istakao je Anđušić.
Naveo je i da mu je što je zagovornik te inicijative baš ministar poljoprivrede.
"Ulaskom u OB siguran sam da bi došlo do kraha poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori, ulaskom stranih proizvođača...", rekao je Anđušić i istakao da OB ne podrazumijeva kontrolu na granicama, dok CEFTA to ima.
Poslanik DPS-a je naglasio i da 2/3 parlamenta ne podržava OB, uključujući Demokrate.
"Podsjećam i da ovu inicijativu treba da potpiše Vlada u tehničkom mandatu. Suština je da svako pribjegavanje alternativnim procesma predstavlja improvizaciju za sve one koji ne mogu da realizuju svoje ciljeve", kazao je Anđušić.
Ekonomski analitičar, Predrag Drecun, saopštio je da je za Otvoreni Balkan, ali de treba sagledati sve rizike.
"Ne možete biti protiv nečega što vam savjetuju evropski i američki partneri. Nije mi jasno zašto sad nije dobro put koji vam preopurčuju EU i SAD, a bilo je ranije. Kao ekonomista, želim da crnogorski potencijali budu valorizovani na višemilionskom tržištu. Imaćemo proizvod, ali problem je sistem", istakao je on.
Drecun smatra da tržište OB po kvalitetu i strukturi odgovara crnogorskim kapacitetima.
"Čak nam i daje više šansi nego drugima, budući da je Crna Gora je najmanji subjekt u tom potencijalnom tržištu. Imate šansu da valorizujete sjever Crne Gore, mi nemamo ravnomjeran regionalni razvoj, sve je više migracija ka središnjem dijelu i jugu", dodao je analitičar.
Upitani da prokomentarišu današnju ostavku potpredsjednice Vlade za spoljnu politiku i ministarke evropskih poslova, Jovane Marović, Joković je istakao da je to nije očekivao.
"Žao mi je jer je ona zauzimala jedan značajan resor. Mislim da je dosad profesionalno i korektno obavljala posao", prokomentarisao je on.
Ponovi je da je njegova partija za to da se što prije riješi ustavna kriza u Crnoj Gori:
"Sve će se ovo jednog dana završiti izborima. Ovoj vladi je izglasano nepovjerenje, moramo imati izbore ili napraviti određenu rekonstrukciju. Došli smo u ustavnu krizu, nemamo Ustavni suda, a stav SNP-a je da moramo izabrati te sudije. Manje je vlast doprinijela ovoj situaciji, nego opozicija."
Mihailo Anđušić je pozdravio odluku Marović i naveo da je to shvatio kao moralan čin.
"Finalni čin ogoljavanjaa nečega što je stopiranje evropskih integracija. Smatram da njen primjer trebaju da slijede i drugi ministri i da kranji čin treba da bude ostavka svih ministara", rekao je on u "Okviru".
Drecun je ocijenio da je bilo pitanje dana kada će doći do ostavke Marović.
"Ovdje se radi o želji da se razbije URA, da se nanese šteta Dritanu Abazoviću. Ima tu mnogo motiva za analizu, ali i da to nije neki prioritet za Crnu Goru. Čuo sam da je u GP URA ušla tek nakon 30. avgusta 2020. godine, što dosta govori", prokomentarisao je Drecun.
RTCG
Komentari