Nisam zapamtio veliku Jugoslaviju. Rodjen sam 1986. godine. Al za mene ime Jugoslavija predstavlja ideju - težnju za slobodom, zajedništvom i boljim životom - napisao je Milatović na Twiteru. On je podijelio uz objavu i numeru "Od Vardara pa do Triglava".
Podsjetimo, danas je 29. novembar kojeg se nekada slavio Dan republike. To je bio jedan od pet državnih praznika u bivšoj Jugoslaviji. Praznovao se dva dana i to sve do 2002. godine kada je ukinut odlukom Savezne skupštine.
Ovim datumom zapravo se obilježavalo Drugo zasijedanje AVNOJ-a u Jajcu u BiH 1943. godine, kada je, pod vođstvom Komunističke partije Jugoslavije, donijeta odluka o formiranju države federalnog ustrojstva, Jugoslavije, kao i ustavotvorne skupštine dvije godine kasnije, kada joj je dat naziv Federativna Narodna Republika Jugloslavija (FNRJ).
Na čuvenom Drugom zasedanju AVNOJ-a prije godine bila su prisutna 142 delegata, a predsjedavao je predratni predsjednik skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca doktor Ivan Ribar.
AVNOJ je tada konstituisan kao zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije dok je kao najviši izvršni i organ narodne vlasti konstituisan Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), koji je imao sva obilježja narodne revolucionarne vlade.
Poništene su sve odluke i obaveze koje je donijela dotadašnja vlada i ona je, zajedno sa Petrom II Karađorđevićem, prognana iz zemlje.
Tada su slovenački i hrvatski delegati u Jajcu nastupali kao predstavnici posebnih država, a Slovenija je imala posebne zahtjeve oko granica i jezika, podsjeća Danas.rs.
Kao posebna odluka AVNOJ-a Josipu Brozu Titu dodijeljena je titula „maršal Jugoslavije“, na osnovu predloga koji je postavila slovenačka delegacija.
Nakon završetka rata – od 1945. godine, taj datum je proslavljan kao Dan Republike i bio je jedan od najvećih državnih praznika u nekadašnjoj SFRJ, koji je svečano obilježavan širom zemlje.
Na ovaj dan su se pjevali hvalospevi Titu , u domovima kulture su se održavale priredbe, a đaci prvaci su postajali pioniri. Poslednja generacija pionira rođena je 1982. godine. Mnogima je, ipak, prva asocijacija na ovaj praznik, rano ustajanje i odlazak na svinjokolj. Zbog opšte euforije koja je pratila ovaj dan, slavili su ga i oni koji nisu bili veliki ljubitelji Tita i socijalizma.
Zanimljivost vezana za ovaj praznik je da je nastavio da se praznuje i nakon raspada SFRJ.
Komentari