Francuski stučnjaci dostavili preliminarni izvještaj o sajber napadu, FBI se čeka

Ministarstvo javne uprave čeka dodatne podatke iz crnogorskih institucija kako bi imali jasniju sliku o šteti

Francuski stučnjaci dostavili preliminarni izvještaj o sajber napadu, FBI se čeka

Francuska Nacionalna agencija za bezbjednost informacionih sistema (ANSSI) ASSI, koja je bila podrška državnim organima u otkrivanju, analizi i sanaciji posljedica sajber napada na državnu informaciono-telekomunikacionu strukturu, dostavila je preliminarni izvještaj o pričinjenoj šteti, dok formalni američkog Federalnog biroa za istrage (FBI) još nije stigao.

To je za portal Pobjeda kazao v.d. generalnog direktora Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise u Ministarstvu javne uprave Dušan Polović koji je istakao da su informisali Vladu o preliminarnoj analizi ASSI-ja, ali da se čekaju dodatni podaci iz crnogorskih institucija kako bi imali jasniju sliku o šteti izazvanoj posljednjim sajber napadom.

- Mi smo na jednoj od prethodnih sjednica Vlade informisali da imamo preliminarne podatke ASSI, ali čekamo podatke iz institucija kao što su Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo finansija. Informacije iz tih resora još nemamo, budući da su imali posla oko lokalnih izbora i budžeta za narednu godinu, ali kad ih dobijemo moći ćemo da sklopimo formalno informaciju o pričinjenoj šteti i obavijestimo Vladu o tome - kazao je Polović za naš portal.

Dušan Polović

Očekuje, kako je rekao, da i FBI uskoro preda svoju analizu za koju se još ne zna da li će biti dostupna javnosti.

- Nijesmo još dobili formalni izvještaj FBI-ja, očekujemo da ga uskoro podijele sa nama. Kada će to tačno biti - ne zavisi od nas, ne možemo u tom procesu da ih požurujemo. Njihova je dobra namjera i partnerski pristup da nam pomognu, tako da očekujemo to svakako. Ne znam da li će izvještaj biti dostupan javnosti, to zavisi od njih - napomenuo je Polović.

On je podsjetio da su i stručnjaci iz Velike Britanije pomogli našoj državi u planiranju budućih aktivnosti na uspostavljanju kapaciteta za sajber bezbjednost

- I oni imaju neke svoje preporuke koje očekujemo da nam dostave - kazao nam je Polović.

U funkciji svi sistemi u nadležnosti MJU

Napadi na informacionu mrežu Vlade Crne Gore su počeli 22. avgusta, zbog čega je bio onemogućen pristup njihovim sajtovima i mejlovima, ali i drugih institucija kao što su tužilaštava, sudovi, katastar, Uprava prihoda i carina...

Polović je kazao da je su sada u upotrebi svi sistemi koji su u nadležnosti Ministarstva javne uprave.

- Ponekad se desi da imamo teškoća u radu, ali to je trenutno - kazao je on.

Prema njegovim riječima, moguće je da postoje pojedinačni sistemi koji nisu u funkciji, ali oni nisu u nadlaženosti Ministarstva javne uprave.

Postoje određeni državni organi koji imaju svoje sisteme koji ne zavise od MJU i to je njihova nadležnost.

- Mi smo se, svakako, obratili svim ministarstvima da nas informišu ukoliko imaju bilo kakvih problema u radu kako bismo mogli da ih uklonimo - zaključio je Polović.

Crnogorski zvaničnici ranije su saopštili da je napad na informacioni sistem crnogorskih institucija izvela kriminalna hakerska grupa Cuba ransomware i iznijeli procjenu da je koštao izmeđi 100.000 i 2,5 miliona eura.

Ministar javne uprave u tehničkom mandatu Marsh Dukaj kazao je da je ovaj napad planiran više od pola godine.

- Crna Gora je doživjela nezapamćen napad na državnu infrastrukturu. Sajber ratovi su danas nešto što je najopasnije u svijetu. Ovaj napad nije planiran za mjesec, već više od pola godine. Po prvi put u istoriji napada, što je potvrdio stručnjak iz FBI, traženo je manje novca zbog dokumentacije nego što je koštao napad. Samo jedan Zerodate virus na crnom tržištu košta od šest do 10 miliona dolara. Na našu državnu infrastrukturu korišćeno je najmanje pet takvih virusa - rekao je ranije Dukaj.

Najžešći hakerski napadi

Najžešći hakerski napadi u Crnoj Gori, prije posljednjeg, dogodili su se baš 2017. godine u vrijeme pristupanja NATO-u, ali i na sam dan parlamentarnih izbora 2016. godine.

Tokom tri mjeseca 2017. godine bili su ugroženi servisi Vlade i državnih institucija kao i neki mediji. Ministarstvo odbrane je tada izvijestilo da je meta 'fišing napada', putem mejlova koji su naizgled stizali iz EU i NATO-a, koji su omogućili hakerima da instaliraju malver Gejmfiš (Gamefish) na računare Ministarstva odbrane. Ova metoda napada pripisana je grupi APT28.

Na dan parlamentarnih izbora, 16. oktobra 2016. godine, Crna Gora se suočila sa učestalim DDoS napadima (napad distribuiranog uskraćivanja usluge), koji su ciljali sajtove državnih institucija, stranice pro-NATO i pro-EU političkih partija, veb stranice civilnog društva i posmatrače izbora. Tim naporima došlo je do obaranja informativnih sajtova i dijela političkih partija.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.