“Naime, nakon zaključene sjednice Izborne komisije Glavnog grada, manji broj članova i osoba koja se lažno predstavlja članom Izborne komisije, kojoj je ta funkcija prestala po sili zakona onog trenutka kada je prihvatila kandidaturu za odbornika, najprije je donijela protivzakonitu odluku o izboru predsjedavajućeg, a zatim bez kvoruma odlučivala o prigovorima i proglašenju konačnih rezultata”, navodi se u saopštenju.
Osim postupanja Državne izborne komisije po prigovorima, kako navodi, u ovaj slučaj bez odlaganja mora da se uključi Specijalno državno tužilaštvo, kako bi se kraj izbornog procesa sproveo kroz institucije sistema, a ne kroz neformalne grupe građana koje su dale sebi za pravo da gaze po Ustavu i zakonima ove države.
“Naglašavamo da poštujemo izbornu volju građana Podgorice i ona će se, u skladu sa zakonom, verifikovati kroz novi sastav gradskog parlamenta. To smo potvrdili glasanjem u Izbornoj komisiji, odbijajući sve prigovore kojim su osporavani izborni rezultati”, navodi se u saopštenju.
Međutim, kako navode, poštovanje izborne volje je jednako važno kao poštovanje Ustava i zakona.
“Proglašavanjem rezultata izbora, suprotno Ustavu, ranijim presudama Ustavnog suda, mišljenju i uputstvu Državne izborne komisije, političke partije koje vode pregovore o formiranju vlasti u Podgorici bi napravile nesagledivu štetu Glavnom gradu i kreirale, po nama, bespotrebnu hipoteku novoj gradskoj upravi”, navodi se u saopštenju DPSa.
Komentari