Ardeleanu: Za pristupanje EU neophodna mobilizacija i konkretan angažman svih

Ardeleanu: Za pristupanje EU neophodna mobilizacija i konkretan angažman svih

Pristupanje Evropskoj uniji je veliki cilj koji Crna Gora može ostvariti u kratkom vremenskom periodu, ali je za to potrebna intenzivna mobilizacija i konkretan angažman svih institucija, agencija, kompanija i civilnog društva u zemlji, poručio je amabasador Rumunije u Podgrici Viorel Ardeleanu.

On je na prijemu, koji je povodom Dana državnosti Rumunije održan u četvrtak, izrazio uvjerenje u sposobnost crnogorskog društva da u procesu integracija primjerno napreduje, prevaziđe aktuelnu političku krizu, da bude održivije i otpornije i da se suoči sa sadašnjim i budućim izazovima.

Rumunija, kako je podsjetio njen ambasador, ove godine obilježava 15 godina kao država članica EU, 25 godina strateškog partnerstva sa Sjedinjenim Američkim Državama i 160 godina moderne diplomatije.

Rumunija je trenutno konsolidovana demokratija, država članica EU i NATO-a, sa dinamičnom i raznolikom ekonomijom i BDP-om od preko 300 milijardi eura – naveo je ambasador Ardeleanu na prijemu kojem su prisustvovali ministri, poslanici, gradonačelnici, kao i predstavnici diplomatskog kora i rumunske zajednice Crne Gore.

Kada je rijč o odnosima između Crne Gore i Rumunije, ambasador Ardeleanu je ocijenio kako dvije države spajaju snažno prijateljstvo i duboke kulturne i društvene veze. Istakao je i da je ova godina bila „posebno odlična“ za naše odnose i da su naše bilateralne ekonomske veze porasle za više od 20 odsto, ali i upozorio da je nivo razmjene i dalje ispod našeg realnog potencijala.

Potpisan je bilateralni sporazum u oblasti socijalnog osiguranja kojim se omogućava međusobno priznavanje socijalnih davanja i penzija crnogorskih i rumunskih državljana. Takođe, nedavno je potpisan sporazum između privrednih komora Rumunije i Crne Gore, koji omogućava dalje unapređenje ekonomskih i privrednih odnosa. U 2022. godini nekoliko privrednih delegacija iz Rumunije posjetilo je Crnu

Goru, što je kulminiralo organizacijom prvog bilateralnog ekonomskog foruma na visokom nivou u Podgorici ovog proljeća – podsjetio je ambasador.

Dodao je i kako su u posljednje vrijeme ostvareni značajni kontakti između institucija i kompanija dvije države i u oblastima poput ITC, poljoprivrede, zaštite životne sredine i turizma, te da su ojačane veze između Crne Gore i Rumunije.

Potpisani su i novi programi saradnje na lokalnom nivou, kao između Vijeća oblasti Dolj u Rumuniji i opština Podgorica i Kotor, prilikom posjete Crnoj Gori u aprilu predsjednika Savjeta oblasti Dolj. I drugi tvining projekti će uslijediti iduće godine. U oblasti kulture, Rumunija je prvi put učestvovala sa značajnim programom na KotorArt festivalu, a nekoliko umjetnika i ansambala iz Rumunije je došlo u Crnu Goru. Ambasada je po drugi put organizovala Dane rumunske kulture na Cetinju početkom oktobra – podsjetio je Ardeleanu.

Kada je riječ o obrazovanju, rumunski ambasador je ukazao i na pomoć koju je Rumunija pružila Crnoj Gori u okviru nekoliko donacija računara i druge opreme za Službu za spasavanje i vanredne situacije MUP-a i osnovnih škola „Boško Buha“ u Pljevljima i „Savo Pejanović“ u Podgorici.

Naveo je i da je rumunska ambasada u OŠ „Savo Pejanović“ pokrenula prvi kurs rumunskog jezika za strance i Rumune.

Ambasada Rumunije želi i dalje da radi na povezivanju lokalnih vlasti, privrednika, istraživača, umjetnika, studenata, djece i na razmjeni stavova i iskustava, što predstavlja jedan od najboljih načina da naučimo više jedni od drugih. U cilju novih projekata za pametne gradove i škole, korišćenje obnovljive energije i ekoloških projekata, rumunski partner je spreman da crnogorskim kolegama ponudi neophodnu ekspertizu u svim oblastima od interesa za njih – rekao je ambasador Ardeleanu uz zaključak da „Crna Gora ima veliki potencijal, kompetentne ljude i sve što joj je potrebno da napravi značajan napredak u svojoj modernizaciji“.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.