Makron je posle višednevne posjete Americi, koju je ocijenio kao vrlo uspješnu, predočio da je za to da Evropa takođe odobri zamašne subvencije svojoj privredi u trci za povećanje proizvodnje presudno važnih čipova za industriju, baterije i električne automobile, kao i za povratak energetske bezbjednosti i prelaska na “zelenu energiju i privredu“.
Makron je podvukao da “Zapad treba da bude spreman da Moskvi pruži bezbjednosne garantije ako (ruski predsjednik Vladimir) Putin pristane na pregovore o miru u Ukrajini“ i precizirao da je “s Bajdenom razgovarao o strukturi bezbjednosti za sutra“.
Šef francuske države je francuskim medijima rekao da uskoro namjerava da razgovara s Putinom, kao i da “bi Zapad morao da nađe razumijevanje za zahtjev Moskve za jemstvo za bezbjednost i zabrinutost Kremlja kad je riječ o širenju NATO na istok i prijetnji Rusiji“ ukoliko Moskva pristane na obustavu rata i pregovore o mirovnom rešenju.
U intervjuu francuskoj tv mreži TF1 je šef Jelisejske palate naveo da pitanje “straha Rusije da će NATO doći na sama ruska vrata i da razmještaj oružja NATO zaprijeti Rusiji mora biti dio pregovora o miru“.
“A to znači da moramo biti spremni da utvrdimo takođe kako ćemo mi zaštiti naše saveznike i kako Rusiju uveriti kad sjedne za pregovarački sto“, objasnio je Makron, naglasivši da će Francuska, SAD i Zapad nastaviti finansijsku i pomoć u oružju Ukrajini.
Francuski predsjednik je želeo da naglasi da je Bajdenu i američkom Kongresu predočio da je američki Zakon o suzbijanju inflacije (IRA) od 739 milijardi eura, od čega 369 milijardi dolara za “zelenu industriju“, “krajnje agresivan za Evropu i Francusku jer odvraća ulaganja i proizvodnju na starom kontinentu“, a u Ameriku jako privlači evropske i svjetske firme i investitore da tamo prebacuju svoju proizvodnju zbog ogromnih olakšica.
To sve i takođe protekcionistički američki zakon o podsticanju proizvodnje čipova će “razbiti Zapad“, upozorio je Makron u situaciji kad zapadni partneri treba zajedno da podstaknu otvaranje radnih mjesta i sučele se s konkurencijom Kine i drugih azijskih zemalja.
Šef francuske države je objelodanio da su se on i Bajden dogovorili da “zajedno raguju… otklone tehničke propuste i sve što više usklade – kako je rekao američki predsjednik“.
Makron je u intervjuu listu “Parizijen“ stavio do znanja da “brani zamisao o subvencijama za evropsku proizvodnju… jer Amerikanci imaju zakon “Kupuj američko“, Kinezi “Kupuj kinesko“, pa mi Evropljani ispadamo jedini u svijetu koji od svih kupuju, a ne brane svoju industriju i za to sam da zaštitimo “made in Europe“.
Komentari