Vijest da je belgijska policija pretresla 16 briselskih adresa evroparlamentaraca odjeknula je kao bomba u evropskim krugovima.
Kako saznaju belgijski mediji, kod italijanskog političara Pjera Antonija Panzerija istražitelji su pronašli oko 600.000 evra u gotovini, koji se sumnjiči da je organizator korupcije među evroparlamentarcima, prenosi Rts.
Ko je Panzeri?
Panzeri je član italijanske političke partije Artikulo Uno - koja se odvojila od Demokratske stranke 2017. Od 2004. do 2019. bio je poslanik u Evropskom parlamentu Progresivnog saveza socijalista i demokrata.
Evropski sud u Luksemburgu je 2017. godine naložio Panzeriju da Evropskom parlamentu nadoknadi 83.764 evra troškova. To se dogodilo nakon istrage koju je 2009. pokrenula Evropska kancelarija za borbu protiv prevara o naknadi troškova poslanika.
Od 2014. Panzeri je bio član Podkomiteta Evropskog parlamenta za ljudska prava. U periodu 2017. do 2019. bio je čak i predsjednik tog odbora. U tom svojstvu, u aprilu 2019. godine u Dohi je izjavio da je Katar postao referenca za zaštitu ljudskih prava i da kontinuirano dokazuje da je na dobrom putu.
Borba protiv nekažnjivosti
Panzeri je 2019. godine postao suosnivač neprofitne organizacije koja promoviše "borbu protiv nekažnjivosti za teška kršenja ljudskih prava i zločine protiv čovečnosti". Kancelarije te organizacije je takođe pretresala policija.
Osim Panzerija, istražitelji su ispitali i italijanskog sindikalistu Luku Vizentinija (53), koji živi u Briselu, a od 2011. je sekretar krovne organizacije Evropske konfederacije sindikata.
On je čak izabran za generalnog sekretara Međunarodne konfederacije sindikata, organizacije sa 200 miliona članova širom svijeta.
U Evropskom parlamentu u Briselu izvršen je i pretres nekoliko kancelarija evroposlanika, među kojima su poslanici iz Belgije, Italije i drugih zemalja, koje su zatim zapečaćene dok se ne završi istraga. Svi se dovode u vezu sa Panzerijem i njegovom organizacijom.
Belgijski Knak navodi da su iz nekoliko dobro obaviještenih izvora saznali da je riječ o Kataru i da se vodi istraga o tome da li je Katar pokušao da utiče na pozicije u Evropskom parlamentu na način koji prevazilazi klasično lobiranje. Grupa se takođe povezuje i sa "poslovima" na afričkom kontinentu.
Pod istragom je i juče uhapšena potpredsjednica Evropskog parlamenta Eva Kaili, koja je isljučena iz PASOK-a, grčke stranke iz koje je delegirana u Evropski parlament.
Komentari