Crnjanski: Između Srbije i Sumatre
Detalji sa izložbe

Izložba o Milošu Crnjanskom povodom 120 godina od njegovog rođenja

Crnjanski: Između Srbije i Sumatre

Izložba o Milošu Crnjanskom povodom 120 godina od njegovog rođenja. Uvijek sam htio da živim u Beogradu... A živio sam dugo, svugdje, potucao se svuda, pa - kad zalelečem, daleko – govorio je Crnjanski

U povodu velikog jubileja, 120 godina od rođenja Miloša Crnjanskog (26. 10. 1893. - 30.11.1977), Radio-televizija Srbije i Srpsko bibliofilsko društvo priredili su izložbu prvih i rijetkih knjiga velikog pisca. Postavka, pod dobro odabranim naslovom "Između Serbije i Sumatre", biće otvorena u ponedjeljak, u Galeriji RTS.

Pokazujući nam i predstavljajući šta će se prvi put naći pred posjetiocima, Srđan Stojančev, predsednik Srpskog bibliofilskog društva i novinar, za "Novosti" kaže:

- Biće to prva izdanja Crnjanskog počev od knjige "Maska", izašle u Zagrebu 1918. u izdanju Društva hrvatskih književnika, zaključno sa "Embahadama", koje su se pojavile 1983. kod "Nolita" u okviru Sabranih djela. Posjetioci će vidjeti i jednu neobičnu zanimljivost: tri varijante korica za knjigu "Priče o muškom" iz 1920, koje je uradio čuveni izdavač Svetislav B. Cvijanović iz nama nepoznatih razloga. U vitrinama će biti i četiri pisma koja je Crnjanski slao iz Londona 1956/57. Božidaru Kovačeviću, piscu i profesoru.

Pažnju će svakako privući i originalni primjerak knjige "Lament nad Beogradom" koji je izašao u Johanezburgu 1962. u samo 75 primjeraka. Antologijsku pjesmu Crnjanski je napisao šest godina ranije, negdje "na plaži mora engleskog", u blizini Londona, u mjestu koje se zove Cooden Beach poverio je na štampanje svom dugogodišnjem prijatelju Draganu Aćimoviću, koju je objavio kao bibliofilsko izdanje u svojoj kući „Garamond“. Kada su ga pitali zašto "Lament", Crnjanski je odgovorio:

Zato što sam uvijek htio da živim u Beogradu... A živio sam dugo, svugdje, potucao se svuda, pa - kad zalelečem, daleko... Naiđe mi Beograd koji me teši, sa svim mojim prijateljima, varoš koja mi govori utjehom... Pa sam "Lament" i pisao razgovarajući s Beogradom i misleći uvijek na njega!

Na izložbi će se naći i izuzetno rijedak primjerak i dalje kontroverznog detektivskog romana "Podzemni klub". Knjiga je, izašla 1921. godine u izdanju "Napretka" iz Pančeva, a kao autor potpisan je Harald Johanson. Bilo je dugo nejasno da li je roman napisao Crnjanski pod pseudonimom, ili je to samo njegov prevod. Iako je 1985. Mirjana Popović Radović, poslije dužeg istraživanja, zaključila da je to prvi roman velikog pisca, Stojančev u to izražava sumnju:

- Prije nekoliko godina sam predložio profesoru Ljubiši Rajiću, velikom znalcu skandinavske književnosti da, ukoliko postoji švedski pisac Harald Johanson i njegov roman "Podzemni klub", pronađe tu knjigu i fotokopira bar nekoliko stranica. On je to prihvatio i poslije izvesnog vremena objavio da je samo prevod, i to loš. U međuvremenu je Rajić, nažalost, preminuo, a fotokopiju originalnog djela nije uradio, tako da budućim istraživačima ostaje da razreše ovu zagonetku.

(Izvor:Večernje novosti)