Prema njihovim riječima, zbog uticaja ciklona i visinske južne-jugozapadne atmosferske struje, u oblasti južnog Jadrana u petak se očekuje i podizanje mora i jaki talasi, meteorološki efekat koji će bitno uticati na normalno oticanje-ulivanje rijeke Bojane u more.
Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a je na osnovu informacija Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, a u cilju pravovremenog i efikasnog djelovanja na najavu ekstremnih meteoroloških pojava na području Crne Gore, poslao obavještenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja u cilju podizanja nivoa operativne spremnosti.
- Zbog očekivane meteorološke situacije mogući su određeni problemi na terenu a zbog intenzivne kiše i naglog priliva obilne količine vode, u centralim i južnim predjelima, potencijalno mogući su bujični problemi (flashflood efekti) prvenstveno na bujičnim tokovima, u urbanim sredinama, saobraćajnicama i na potencijalno ranjivim mjestima moguća su lokalna klizišta ili odroni na mjestima gdje su vršeni ozbiljni građevinski zahvati, gdje je narušena prirodna povezanost tla - kazali su iz MUP-a.
Oni su dodali da se zbog očekivane kratkotrajne obilne kiše, koja dolazi nakon nekoliko jakih kišnih serija, potencijalno su mogući problemi sa obilnom količinom vode u sistemu Morača-Zeta, Skadarsko jezero, Bojana. Direktorat ovom prilikom apeluje na gradjane da svoje aktivnosti prilagode najavljenoj meteoroloskoj situaciji.
Komentari