Energetika je razvojna šansa Crne Gore, ali da bi bila i brend države neophodno je imati jasne strategije razvoja te oblasti ali i više uvažavati mišljenje struke, smatra dekan Elektroetehničkog fakulteta Saša Mujović.
"Proćićemo mi ovu godinu i narednu ali šta će biti za 10 godina. Toga se ja bojim ne da se bojim nego znam šta će biti odgovor. Ne možete napraviti nešto ozbiljno u kratkom periodu, a potrošnja će rasti. Konzum se povećava", navodi Mujović.
Da je neophodna dugoročna strategija razvoja energetike, ne spore u Elektroprivredi, ali smatraju da se mora djelovati sada i odmah. Zato su, kažu, i pokrenuli projekat solar plus, kako bi se iskoristili energiju sunca u danima kada su naše akumulacije prazne.
"Šest mjeseci nama ne rade hidroelektrane zar to nije dovoljno za solar Zamislite da smo imali 600 megavati solara umjesto da smo u minusu 140 miliona u tih šest mjeseci mi bi bili u plusu 200", rekao je Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora EPCG .
Na skupu se čulo i da bi trebalo naći mjeru između ekologije i gradnje novih energetskih objekata. A, problematizovane su i evropske direktive koje predviđaju prelazak na čiste izvore energije u trenutku kada članice Unije zbog ruskoukrajinskog rata ponovo oživaljavaju termoelektrane.
"Energetska zajednica je na jučerašnjem ministarskom sastanku u Beču ocijenila Crnu Goru kao najspremniju na prvom smo mjestu, daleko ispred svih regionu po pitanju harmonizacije EU legislative", istakao je Admir Šahmanović iz Ministarstva kapitalnih investicija.
"Ne smijemo biti grešni u smislu da ne sačuvamo i ne stvorimo energetsku nezavisnost budućim generacijama i prehrambenu nezavisnost a ostalo ćemo i grijehe okajati i popraviti", dodao je Milivoje Radović, profesor na Ekonomskom fakultetu
Samo tako, kako je zaključeno, na skupu Crna Gora može osigurati privredni razvoj.
Izvor: rtcg portal
Komentari