Pavićević ističe da svi potezi koje su preuzimali ovih dana bili u jednoj galeriji iznuđenih poteza koji je takozvana izborna većina bila primorana da uradi, jer je inicijator jedne, kako je kazao, relativne neustavnosti bio upravo predsjednik Milo Đukanović.
"Činjenica je da u ovom trenutku između nas i izaslanika sa zapada postoje nesuglasice u odnosu na ono što mi vidimo kao objektivnu stvarnost i onoga što vide oni. Došli smo do zaključka da je jedini način da se odbranimo od Đukanovićevih stavova i njegovih ideja, odnosno njegovog da kažem manira vlastodršca bila u stvari izglasavanje ovog zakona. Taj zakon jeste bio trn očigledno u oku naših sagovornika i naših konsultanata i prijatelja sa zapada. Međutim, činjenica jeste da mi ovim putem i ovom stazom koračamo u jednu ruku i nevoljno, odnosno, iznuđeno iz razloga, što smo primorani da se branimo od jedne predatorske ideje samovlašća i ideje da je vlast samo na jednoj strani", naglasio je Pavićević.
Da li će i šta dalje da naprave, u ovom trenutku nije mogao sa sigurnošću da saopšti.
"Pred nama je u narednih dva-tri dana proces neposrednih konsultacija, koje će obaviti Civis sa Građanskim pokretom URA i gdje ćemo na koalicionom nivou donijeti zaključke kojim je koracima i kojim je putem dalje najbolje ići. Očigledno da ova situacija kao takva je neodrživa, da samovlašće i samoljublje gospodina Đukanovića jednog dana, jednog trenutka, na bilo koji način ovaj i onaj, mora biti zaustavljeno i da se jednostavno demokratski uzusi i principi funkcionisanja države Crne Gore kao i svake druge normalne države moraju uspostaviti. E sad je stvar u tome da nađemo jedan model koji će biti od najmanje štete za državu Crnu Goru i u tome ćemo sigurno i mi učestvovati voljno, jer bez daljnjeg mi nijesmo ni pučisti, niti neprijatelji ove države, a ponajmanje smo izdajnici i narodne volje i države", poručio je Pavićević.
On naglašava da je činjenica da neko jako zloupotrebljava ovu situaciju i da nekome odgovara jer je to idealan prostor za stvaranje tenzija, naboja sukoba i ekstremizama.
"Mi smo svi zasićeni i prezasićeni sukoba i niko od nas više ne želi da u tome učestvuje i tražićemo sigurno svi zajedno put da iz ovoga izađemo. S tim što naši zapadni konsultanti moraju da shvate jednu stvar, da ova Crna Gora ima jedno heterogeno stanovništvo i da tom grupnom obimu stanovništva pripada jedan veliki korpus crnogorskih Srba, koji su reprezentovani partijama koje njima očigledno nijesu po volji, zato što ih smatraju ekstremnim i bliskim ruskim i srpskim izvorima politike. Međutim, kao da smatraju manjim zlom što na drugoj strani stoji druga ekstremna grupacija, koja je pod okriljem navodnog patriotizma i velike ljubavi prema Crnoj Gori, duboko zašla u zonu kriminala i korupcije koji bukvalno kao kancer razjeda državu. I koja bez daljnjeg i u tom pogledu i na taj način vođenja politike nema nikakve budućnosti", naglašava Pavićević.
Ističe da su pred njima konsultacije, zajednička odluka da izaberu najbolji mogući put kako da izađe država iz ove situacije.
"Bez tih konsultacija, ne bih mogao da vam kažem u ovom trenutku definitivan i decidan stav Civisa, URA i koalicije 'Crno na bijelo', jer smatramo da moramo sagledati sa svih aspekata sve ovo što se trenutno dešava i odvija", poručio je Pavićević.
Za Radio Crne Gore poslanik SNP-a Bogdan Božović kaže da samim izglasavanjem izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku oni su nedvosmisleno pokazali opredijeljenost da se formira 44. Vlada Crne Gore od partija koje su činile većinu nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020.
Kako je naglasio, stavove visokih predstavnika međunarodne zajednice svakako uvažavaju, naročito spoljnopolitičke partnere, ali građani u svakoj razvijenoj demokratskoj državi su nosioci suvereniteta.
"Njihovi predstavnici su poslanici u Parlamentu i smatram da treba da imaju potpunu slobodu da donose odluke, ali koje su, prije svega, u interesu građana Crne Gore", kazao je Božović.
Građanski aktivista Dževdet Pepić naglašava da su dvije godine izgubljene i sve se radi kao na silu i nametnuto, te da je najgora stvar što postoje dvije grupacije, većina od 30. avgusta koja nije postala većina i DPS-a koji je sa manjinskom vladom vratio uticaj i koje se inate.
"Trebalo je slušati preporuke zapada, ali ne po svaku cijenu. Mislim da je ovo kupovina vremena i najbolje je ići na vanredne izbore, jer jedini koji mogu da da prelome su građani i da se njima vrati mandat. Najopasnije je što smo postali tipično partitokratko društvo. Zapad ima svoje interese, ali i oni vide da su na sceni neozbiljni politički igrači. Svakako najbolje bi bilo da se izabre Ustavni sud, ali i da se ide na izbore, pa kako građani odluče da tako i bude", zaključuje Pepić.
Izvor: RTCG
Komentari