Kako kažu, u prilog ovoj tezi, dolazi i istraživanje časopisa Nedeljnik, koji je objavio listu „100 najbogatijih u regionu“ a na kojoj se našlo sedam kompanija iz Crne Gore.
"Prva naša kompanija se pojavljuje na 52. mjestu", navode iz Fidelity consultinga.
U grafičkom prikazu koji su objavili uporedili su odnos vrijednosti kompanije i BDP-a države iz koje dolaze.
"U prvih 10 kompanija po parametru vrijednost/BDP, svih 7 su iz Crne Gore; Prvih 5 kompanija su iz Crne Gore; 5 najvećih crnogorskih kompanija imaju vrijednost 35% BDP-a, što je ubjedljivo najveći udio 5 najvrijednijih kompanija regiona u odnosu na BDP države iz koje dolaze; Najvrijednija crnogorska kompanija vrijedi 10% BDP-a Crne Gore, dok najvrijednija srpska kompanija vrijedi 5% BDP-a Republike Srbije ili dvostruko manje", navode pojašnajvajući grafik.
Ocijenili su da Crnoj Gori predstoji dugogodišnji mukotrpan rad na pažljivoj izmjeni ekonomskog modela kako bi se novostvorena vrijednost adekvatno alocirala na sve segmente društva.
"Crnogorski ekonomski model, koji je duboko utemeljen i ugrađen u naš privredni sistem od strane neoliberalnih ekonomista i određenih političkih elita, stvorio je najveću nejednakost u regionu", saopštili su oni.
Podsjećamo, sedam osoba iz Crne Gore se našlo na listi 100 najbogatijih u regionu koju je objavio Nedjeljnik, a koji se bavio vrijednošću kompanija i njihovim vlasnicima.
Na listi su Ivan Ubović, odnosno kompanija Bemaks, na 52. mjestu, zatim slijedi Dragan Bokan i kompanija Voli na 63. mjestu, Veselin Pejović i Uniprom na 81. mjestu, Aco Đukanović sa Invest nova i Prvom bankom na 84. mjestu, Risto Drekalović i KIPS na 91. mjestu a u top 100 su ušli i Komnen Laković, odnosno HD Laković na 98. i porodica Franca i Mesopromet na 100. mjestu.
RTCG
Komentari