Kakav to »monstrum« razdire Saturn?
Ilustracija

Tehnologija- Nauka

Kakav to »monstrum« razdire Saturn?

Ogromna oluja koja je buknula na Saturnu krajem 2010. fascinirala je astronome kako svojim intenzitetom, tako i trajanjem. Vjerovali ili ne, ova oluja i dalje traje iako smo uveliko ušli u 2013. godinu.

Najveći vjetar ikada zabilježen na Saturnu proteže se na tridesetom stepenu sjeverne geografske širine u dužini od oko 300.000 kilometara. Stručnjaci smatraju da se slične oluje na Saturnu javljaju jednom u 30 zemaljskih godina, koliko traje njegov obilazak oko Sunca.

Međutim, tim misije Kasini nedavno je otkrio još jednu zanimljivu pojavu - da ogromna oluja izvlači iz dubine Saturna led, vodu, amonijak i amonijak hidrosulfid. To je u skladu s uvreženim modelom prema kojem se atmosfera Saturna sastoji od više različitih slojeva - na dnu su oblaci vode, u sredini amonijak hidrosulfid, a na vrhu amonijak. Sve to obavija blještav sloj nepoznatog sastava.

Prema novim rezultatima, oluja je iz dubine Saturna izvukla vodenu paru koja se zamrzla i stvorila ledene čestice.

NASA stručnjaci smatraju da je konveksni mehanizam ove oluje sličan zemaljskim samo je mnogo većih razmjera - oblaci su viši dvadesetak puta, pokrivaju mnogo veće područje i postižu vertikalne brzine od oko 500 km na sat.

Lider tima, Lorens Sromovski s Univerziteta Viskonsin, kaže da kristali vode prilikom podizanja uvis presvlače lakše zapaljive materije poput amonijaka.

"Mislimo da masivna oluja ove čestice vuče uvis poput vulkana koji donosi materijale iz dubina tako da postaju vidljivi u atmosferi. Površinski sjaj je toliko jak da je samo u olujnim područjima moguće pronići u dubine i vidjeti dokaz o postojanju smrznute vode i amonijaka", rekao je Sromovski.

Izvor (Nezavisne novine)