Radulović kaže da sva ekspertska mišljenja o nacrtima i predlozima zakona moraju da budu objavljena na sajtu Ministarstva pravde, jer su ona data građanima – a ne samo službenicima tog resora.
“Predlog zakona nije jasno definisao da postupak građanskog oduzimanja imovine kroz parnični postupak treba da ima supsidijeran karakter i da se primjenjuje samo u onim slučajevima gdje imovinu nije moguće oduzeti kroz krivični postupak”, kaže Radulović, i objašnjava da krivična i građanska procedura u predlogu nijesu jasno definisane i razdvojene.
Prema njegovim riječima, na današnjem saslušanju u Skupštini se čulo toliko osnovnih kritika od strane predstavnika tužilaštva i sudova, da je očigledno da na ovaj predlog nije moguće intervenisati na način koji bi ga učinio prihvatljivim za usvajanje.
Ujedinjene nacije, kako ističe, su preko Kancelarije za borbu protiv droga i kriminala izradile model zakona o građanskom oduzimanju koji, iako je predviđen za države koje koriste običajno pravo, predstavlja koristan osnov koji se može prilagoditi svakoj državi, uključujući i pravne sisteme koji su zasnovani na kontinentalnom pravu, objašnjava Radulović, i dodaje da taj model i modele država koje takav zakon primjenjuju decenijama, poput Italije, Velike Britanije, Irske, Australije, Holandije i dr. treba koristiti pri izradi predloga, a model koji je sada predložen ne postoji nigdje na svijetu.
Nažalost, kaže Radulović, pred političarima je sada da izaberu između dvije loše opcije – da se zakon povuče ili da ne bude usvojen, sto bi značilo da je skoro godinu i po izgubljenog vremena, ili da usvoje ovako loš tekst.
“Mislim da je manja šteta ako se ovaj predlog ne usvoji od štete koja bi mogla nastupiti u slučaju da Skupština donese ovakav zakon”, zaključuje Radulović.
Komentari