Demonstracije su privukle mlade ljude i druge koji se protive predlozima za penziju, a koji nijesu mogli da prisustvuju prethodna tri dana akcije.
Ovaj put, međutim, radnici željeznice nijesu štrajkovali, dozvoljavajući vozovima i pariskom metrou da saobraćaju u subotu.
Međutim, neočekivani štrajk kontrolora letjenja značio je da je do polovine letova do i sa drugog najvećeg aerodroma u Parizu, Orli, otkazano u subotu popodne.
Oko 1,27 miliona francuskih radnika protestovalo je 31. januara protiv predloga o penzionisanju, dok je na uličnim demonstracija 7. februara, u 200 francuskih gradova, učestvovalo oko 757.000 ljudi.
Francuski poslanici su ranije ove nedjelje započeli burnu debatu o nacrtu zakona o penziji za povećanje minimalne starosne granice za punu državnu penziju sa 62 na 64 godine. To je vodeći zakon u Makronovom drugom mandatu.
Na subotnjim protestima došlo je u nekom trenutku i do nemira, javlja agencija Asošijeted pres (AP).
Jedan automobil i nekoliko kanti za smeće zapaljeni su na centralnom pariskom bulevaru, za šta je policija optužila demonstrante i rastjerala ih suzavcem.
Pariska policija saopštila je da je uhapsila osam osoba zbog prekršaja u rasponu od posjedovanja vatrenog oružja do vandalizma.
Neki demonstranti su prošetali trgom u francuskoj prestonici i nosili emotivne transparente "ne želim da moji roditelji umru na poslu“, pisalo je na jednom, koji je držao tinejdžer.
Protesti su ključni test i za Makrona i za njegove protivnike. Vlada je insistirala da je odlučna da progura Makronovo predizborno obećanje da reformiše francuski penzioni sistem.
Od 38 zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, Francuska je među zemljama čiji stanovnici provode najviše godina u penziji.
Predsjednik je nazvao reforme "neophodnim“ za obezbjeđivanje dugoročnog opstanka penzionog sistema u zemlji i napomenuo da radnici u susjednim zemljama odlaze u penziju godinama kasnije, prenosi Sobodna Evropa.
Komentari