Džozef: Srbiji nije u interesu da  CG uđe u EU; Vuković: Na Balkanu zbog pogrešnih poteza dolaze na naplatu

Džozef: Srbiji nije u interesu da CG uđe u EU; Vuković: Na Balkanu zbog pogrešnih poteza dolaze na naplatu

Američki ekspert za Balkan profesor Edvard Džozef i profesor i direktor programa za globalne politike na vašingtonskom Univerzitetu „Džon Hopkins“ Siniša Vuković bili su gosti Tviter spejsa, na kojem je razgovarano o situaciji na Balkanu u svijetlu ruske agresije na Ukrajinu.

„Rusija pobjeđuje na Balkanu kad je u pitanju 'meka' moć, što je paradoks, jer je upravo to ono što je zapad koristio tokom Hladnog rata. Slabost 'meke' moći Zapada upravo je u lošem izboru partnera u regionu i eksperimentisanja s oportunističkim političkim elitama“, ocijenio je Vuković.

Kako je istakao, aktuelne političke elite na ovim prostorima nastoje da iskoriste slabosti i slijepe tačke Zapada.

Eksperimentisanje s partnerima je kockanje

Vuković je ukazao da je lako biti proevropski na riječima, ali ne i na djelima.

„Ne zaboravimo, proces selekcije ko je partner je kockanje. Treba razlikovati formu od supstance kako bi se prepoznali istinski partneri, naročito kad je Srbija u pitanju. Tamo je podrška EU pala na 30 odsto i vodi se negativna kampanja kad je u pitanju NATO“, objasnio je Vuković.

 Vuković dodaje da sve ovo što se dešava na Balkanu rezultat je gomile akcija i pogrešnih poteza koji sad dolaze na naplatu, a sve zbog, kako ističe, eksperimentisanja s tim ko treba da bude partner.

„Balkan podsjeća na mnoga mjesta gdje Amerika nije mogla da definiše svoje strateške ciljeve“, poručio je Vuković.

Mnoge prilike propuštene usput

Kazao je i kako se plaši da usput propuštamo mnogo prilika.

„Mnogi scenariji koji su bili dostupni prije neku godinu više nijesu, jer se globalni kontekst drastično promijenio“, napomenuo je Vuković.

Poručio je da Ukrajina može da uči od Zapadnog Balkana, kao što i Zapadni Balkan može mnogo da nauči od Ukrajine, a najvažnije od svega je, kako je ocijenio, da Zapad uči i od jednih i od drugih.

„U Ukrajini od 2014, a i ranije, dok su Ukrajinci ukazivali na ruske namjere da se proširi na njihovu teritoriju, EU je zanemarivao te signale“, ukazao je on. 

Stava je da EU sad ne bi trebalo da napravi istu grešku i bude slijepa na signale koji dolaze sa Zapadnog Balkana.

Svijet se promijenio, ali ne i Balkan

Kako je ocijenio, odnosi Srbije s Rusijom biće prekinuti kad više ne budu mogli da blokiraju Kosovo.

„Svijet se promijenio 24. februara prošle godine, ali Balkan nije. I to zato jer se Srbija nije promijenila i ne želi da se promijeni“, kazao je Džozef.

NATO i EU nijesu jednoglasni kad je u pitanju Balkan.

Prema njegovim riječima, EU i NATO jednoglasni su kad je u pitanju Ukrajina, ali to, kako je primijetio, nije slučaj kada je u pitanju Balkan. 

„Postavlja se pitanje da li pričamo „sa dva glasa“ ovdje. To je, po mom mišljenju, razlog zašto Srbija ima moć da destabilizuje troje od četvoro komšija i zašto Putin i Rusija mogu da šireuticaj na ovom prostoru“, smatra Džozef.

Stava je da čak i ako se postigne sporazum između Srbije i Kosova, to može dovesti do još čvršćeg povezivanja Srbije i Rusije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.