Objaviti imovinu funkcionera u inostranstvu
Vlada Crne Gore

Objaviti imovinu funkcionera u inostranstvu

Crnogorski parlament treba što prije da ratifikuje sporazume sa Srbijom i Sjevernom Makadenijom, a kojim bi se omogućio uvid u imovinu koju crnogorski funkcioneri imaju u tim dvjema državama, saopštio je juče za "Dan", nakon sjednice Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, ministar bez portfelja u tehničkom mandatu Zoran Miljanić. Ove sporazume Crna Gora je sa Srbijom i Sjevernom Makedonijom potpisala još 2021. godine, ali oni još nijesu ratifikovani.

Miljanić kaže da je i Agecnija za borbu protiv korupcije zainteresovana za ratifikaciju ovih sporazuma, kako bi imala na uvid imovinu funkcionera Crne Gore u Srbiji i Makedoniji.

Govoreći na sjednici Savjeta, Miljanić je kazao da je u izradi strategije za borbu protiv korupcije neophodna pomoć međunarodne zajednice.

"Dobar dio zakona je na klimavim nogama, kroz nejasna rješenja generiše korupciju. Neophodno je formirati radnu grupu koja bi pratila izradu ove strategije", smatra Miljanić.

Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović se na početku sjednice Nacionalnog savjeta osvrnuo na akcije u borbi sa nelegalnom eksploatacijom šljunka i rekao da mu je žao što se akcija rušenja nelegalnih objekata na Morači nije sprovela ranije. Napomenuo je da što se tiče državnih organa, osim službenika, sve starješine organa moraju da budu na terenu.

Predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić smatra da 43. Vlada ima snage da se izbori sa korupcijom.

"Imaćemo problem a to je nedostatak vode i to 100 do 200 litara na Crnogorskom primorju u mjesecima jul i avgust i jedan dio početka septembra. Mi smo preduzeli aktivnosti, krenuli smo od oktobra, da vidimo kako bi bilo najbolje sanirati taj problem", kazao je Lakušić.

Govoreći o borbi protiv bespravne sječe šuma, Abazović je istakao da je održan sastanak sa direktorom Uprave za šume.

"Tokom dvije godine, nakon korone, podneseno je preko 90 krivičnih prijava zbog nelegalne eksploatacije šuma. Imam podatke o kojim firmama se radi. Moramo preko Uprave za inspekcijske poslove i Uprave za šume da napravimo spisak sa brojem prijava. Treba da pomognemo lugare, koji nisu opremljeni, kako da se riješi problem. Postoji odvoz drveta preko divljih graničnih prelaza", naglasio je Abazović.

Da ima kriminala u švercu šuma i šljunka, smatra ministar finansija u tehničkom mandatu Aleksandar Damjanović. Kako je dodao, problematične su i sankcije koje su propisane zakonom i smatra da treba da budu rigoroznije. Istakao je da je ovo najveći problem poslije šverca droge. Tokom sjednice Savjeta naglašeno je da Lugarska služba mora biti pojačana i da je veliki problem to što su lugari zaposleni obično po ugovoru o djelu i nemaju dovoljno ovlašćenja. Ustanovljeno je da lugarima fali službenih vozila.

Da treba zaustaviti ozakonjavanje korupcije i kriminala, poručuje ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, navodeći da su nam potrebni pošteni lugari.

Premijer smatra da državu mogu spasiti samo kamere

Abazović je istakao da akcija nadležnih posebno treba da se usmjeri ka sjeveru Crne Gore.

Poručio je da se bez video-nadzora ne može više ništa uraditi.

"Napravili su veze sa inspekcijama, čudima, brat od tetke, strina, lugar... Lugar koji treba da kontroliše, njega vozi onaj što nelegalno siječe šume, jer nema službeno vozilo... Samo video-nadzor, bez toga ništa. Imamo razgovora sa firmom koja se ponudila za video-nadzor. Uprava policije traži način da to sprovede, a sve je uzaludno ako ne budemo imali reakciju tužilaštva. Ako ne bude tako, nemamo čemu da se nadamo, ponijeće šume i rijeke, ponijeće državu", rekao je, između ostalog, Abazović.

Za kamere procedura duga

Pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević smatra da treba formirati tim koji će obavještavati šta je urađeno na dnevnom ili nedjeljnom nivou.

"Saglasan sam za video-nadzor. Ali dok se procedura sprovede, proći će i sedam godina imajući u vidu tendere i sve drugo", kazao je, pored ostalog, Knežević.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.