Politikolog sa Univerziteta Jork Jasmin Mujanović za Pobjedu kaže da prilike u svim državama regiona nijesu jednako ,,katastrofalne“, te da, koliko god politička situacija u Crnoj Gori bila loša, ona je i dalje teško uporediva sa onom u Bosni i Hercegovini.
"Sistem u BiH je u konstantnom stanju raspada, gdje je gotovo nemoguće zamisliti bilo kakav progres unutar postojećeg ustavnog sistema",kaže Mujanović i dodaje da se Crna Gora danas suočava sa ozbiljnom političkom krizom, koju bi možda mogli riješiti vanredni parlamentarni izbori.
Istovremeno, podsjeća da u Srbiji pratimo krizu političkog legitimiteta, ,,koju generira autokratski režim Aleksandra Vučića“.
Na ovako loše političke prilike u regionu uticali su, kaže, i lokalni i međunarodni faktori.
"Nakon raspada SFRJ, u nekadašnjim jugoslavenskim republikama nikada nije došlo do lustracije autoritarnih političkih pokreta i lidera, a ni ultranacionalističkih aktera koji su prevladali tokom devedesetih godina prošloga stoljeća. Takvih se još nijesmo riješili. Zato je suludo očekivati da će se političari poput Aleksandra Vučića, koji su devedesetih zagovarali ratove, zločine i genocide, ma šta danas govorili, istinski promijeniti", kazao je on za Pobjedu,
Kada je riječ o međunarodnom uticaju, evroatlantski proces integracije regiona, koliko god da je u teoriji pozitivan, u praksi se, ocijenio je, pokazuje kao nedovoljno dubok i sistematski neprilagođen Zapadnom Balkanu.
"Suština političkih problema naših društava nikada nije bila u centru procesa evroatlantskih integracija, budući da je uvijek prevladavala ,,tehnokratska filozofija“. Primjer je inicijativa ,,Otvoreni Balkan“: konstantno se pokušava naći ,,magična demokratska formula“, koja bi države regiona ubijedila da naprave otvoreno ekonomsko tržište, zanemarujući, pritom, krupne političke činjenice koje taj plan isključuju", navodi.
U prilog tome kaže da na primjer, u Beogradu prevladala nacionalistička, velikodržavna, autoritarna, antizapadna ideja, te imamo posla sa režimom koji konstantno prijeti destabilizacijom regiona.
"U tom smislu, zašto bi bilo koja zemlja Zapadnog Balkana pristala da uđe u aranžman sa takvom Srbijom?!".
"Neka se kritikuju eventualna korupcija Đukanovića, Izetbegovića i ostalih ali nemojte nas samo uvjeravati da su Vučić, Dodik i Čović šampioni demokratije"
Prema njegovim riječima, režim u Beogradu smatra da su Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo privremene države, što se uklapa u projekat ,,srpski svet“.
"De facto, to je zvanični stav Srbije, koji moramo ozbiljno shvatiti. Kada SAD ili EU pokušaju da sklope savez ili dogovor sa tim i takvim Beogradom, onda to znači da oni pomažu da se ta politika ostvari i legitimizira. Sa druge strane, ma koliko postojao osnov za kritiku Mila Đukanovića, Albina Kurtija, Bakira Izetbegovića ili Željka Komšića, jasno je da je riječ o ljudima koji se zalažu za svoje države i za državne sisteme, za funkcionalnost državnih organa. Nažalost, čini se da se SAD i EU, umjesto sa njima, sve više dogovaraju sa antidržavnim pokretima i liderima u Crnoj Gori, u BiH i na Kosovu", navodi Mujanović.
Pomenutim ličnostima zajedničko je, kaže, to da zagovaraju koncept suverenih država sa sopstvenim institucijama i sistemima; cilj im je ulazak u EU i NATO.
"Neko će reći da ti lideri istovremeno ugrožavaju funkcionalnost svojih zemalja, naročito ako govorimo o korupciji. U redu, mogu se sa tim saglasiti. Međutim, suštinska je i velika razlika između onih koji u praksi možda ugrožavaju interese vlastitih država i onih koji i u praksi i u teoriji negiraju postojanje samih tih zemalja.Neka se, dakle, otvoreno kritikuju eventualna korupcija Đukanovića, Izetbegovića i ostalih, neka se piše o tome; ali nemojte nas samo uvjeravati u to da su Vučić, Dodik i Čović šampioni demokratije, borci protiv korupcije i zagovornici zapadnih vrijednosti. Pa, Dragana Čovića je jedan evropski ambasador u Sarajevu nazvao ,,šampionom evropskih vrijednosti“, što je primjer licemjerstva i pogrešne politike Zapada u regionu", kaže Mujanović.
On smatra da su građani Kosova, BiH i Crne Gore šokirani načinom na koji su SAD i EU okrenuli leđa svojim saveznicima i svojim vrijednostima u regionu.
"Zapad to potvrđuje konstantnim zalaganjem za interese Aleksandra Vučića, Milorada Dodika i Dragana Čovića, a ne za stvarne liberalne i demokratske vrijednosti, za dogovore i razgovore zasnovane na principima otvorenog, građanskog društva.Mislim da građani regiona, oni koji se istinski zalažu za liberalno-demokratske vrijednosti, moraju shvatiti da je, nažalost, u praksi veoma izvjesno da će se oni u budućnosti vjerovatno morati boriti ne samo protiv svojih lokalnih, korumpiranih, autoritarnih elita i političke klase, nego i protiv politike EU i SAD. Posebno ukoliko Zapad nastavi da zagovara ,,tranzakcionu politiku“, koja ne stoji iza ideje liberalizma i demokratije, već gotovo ekskluzivno zagovara stabilokratiju pod Vučićem, Dodikom i Čovićem. Drugim riječima, građani regiona moraće biti veće demokrate i liberali od Evropljana i Amerikanaca", kazao je između ostalog Mujanović u razgovoru za Pobjedu.
Komentari