Veliki je broj službenika Uprave policije koji postupaju po zakonu i problem prekoračenja službenih ovlašćenja nije sistemski, ali pojedinačni slučajevi utiču na povjerenje u rad policije, kaže Ćupić.
Jedan od takvih slučajeva je, kako dodaje, i maltretiranje albanskog državljanina na graničnom prelazu Sukobin koje je uznemirilo javnost.
“Ono što smo prepoznali kao sporno je ta policijska solidarnost u tim slučajevima gdje se ne može doći do identiteta počinioca. Imamo mnogo takvih slučajeva u praksi”, kazao je Pavle Ćupić.
Zbog toga se kako je kazao mora raditi na edukaciji službenika, jačanju institucija.
“Ne može se reći da institucije ne rade i da se ne trude, ali treba im pomoći”, kazao je on.
U Građanskoj alijansi smatraju da je kaznena politika kada je riječ o zlostavljanju od strane policijskih službenika blaga.
“Pitanje je da li se tokom izviđaja ta lica odmah idalje sa dužnosti ili nastavljaju da obavljaju svoj posao do određenog momenta, što naravno nije dobro. Tužilaštvo bi trebalo da da prioritet ovakvim slučajevima”, rekao je Ćupić.
Za zlostavljanje, okrivljeno službeno lice može dobiti tri mjeseca do tri godine zatvora, a u slučaju mučenja do osam godina.
“Obično budu osuđeni za zlostavljanje kada dođe do toga i to ne budu previsoke kazne i u većini sučajeva mogu da se vrate na posao”, rekao je Ćupić.
Istakao je i da ti slučajevi pred sudovima traju godinama.
Izvor: RTCG
Komentari