Ranije je u Skupštini Crne Gore odlučeno da radna grupa pokuša da unaprijedi to zakonsko rješenje a u međuvremenu je održano nekoliko sjednica.
Radna grupa je dogovorila metodologiju rada, a djelovala je u svijetlu kritika koje su upućivane iz nevladinog sektora, posebno iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
MANS je poslednjih dana objavio niz slučajeva - od šverca cigareta devedesetih, slučaja Svetozara Marovića, bogatstva Branislava Brana Mićunovića. Naveli su da su ti slučajevi bili aktuelni posljednjih dvadesetak godina, a tvrde da zahvaljujući Vladinom predlogu detalji tih slučajeva i porijeklo imovine pomenutih osoba neće biti provjeravani.
Zatražili su da Vlada povuče zakon.
U decembru su iz MANS-a kazali da je taj zakon dobio negativno mišljenje Evropske komisije, u kome je isticano da ga je potrebno značajno unaprijediti i organizovati javne konsultacije.
"Te konsultacije ne samo što su izostale, već je Vlada mjesecima skrivala zakon od javnosti, uprkos obećanjima resornog ministra", saopšteno je tada iz MANS-a.
"Usvajanje ovog zakona bi napravilo haos u sistemu, umjesto da ga unaprijedi, i omogućilo mnogima da zadrže skrivenu imovinu, posebno u inostranstvu" saopštili su u decembru iz MANS-a.
Ministar pravde Marko Kovač gostujući u emisiji "Link" na Radiju Crne Gore u srijedu kazao je da su u toku radni sastanci u Parlamentu, gdje poslanici u okviru Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu razmatraju opcije za korekcije Zakona o oduzimanju imovine.
"Moguće su određene promjene, kako bi se poboljšalo zakonsko rješenje. Svako sa dobrim namjerama i konstruktivnim predlozima može to uputiti Ministarstvu pravde", kazao je Kovač.
Istakao je da je u pitanju unapređenje zakonskog sistema.
"Moramo udariti tamo gdje je najbolnije za organizovani kriminal. Ako se ovaj postupak bude tretirao samo sa pravnog aspekta, nadam se da ćemo doći do konsenzusa i usvajanja zakonskog rješenja do kraja narednog zasijedanja", kazao je Kovač.
Izvor: RTCG
Komentari