Za TVCG je govorila Dijana Kovalenko, koja je pobjegla sa porodicom tačno prije godinu iz Kijeva. U Crnu Goru ranije su dolazili redovno na odmor. Kada je rat zakucao na njihova vrata nijesu imali dilemu gdje da odu.
"Mislim da je to dobro za moju djecu, oni imaju mirno djetinjstvo u Crnoj Gori. Imaju drugove i drugarice iz ukrajine u Crnoj Gori, idu u škole, uče crnogorski. To je dobro za njih", rekla je Kovalenko.
Dijana kaže da je Crna Gora lijepo prihvatila njenu porodicu ali i njene sunarodnike. Prema podacima MUP-a, naša država je od početka rata u Ukrajini zbrinula oko 8.000 izbjeglica iz te države.
Kako je rekla Danijela Šuster iz MUP-a, Crna Gora je prva zemlja u regionu koja je pružila blagovremeni odgovor na masovni priliv ovih lica.
"Imajući u vidu da ukrajinska kriza još traje Vlada je donijela odluku kojom se produžava Odluka o odobravanju privremene zaštite osobama iz Ukrajine na još jednu godinu, to jest do marta 2024. godine. To znači da imaju pravo na boravak, privremeni smještaj, zdravstvenu zaštitu, osnovno i srednje obrazovanje, rad spajanje porodice i ispravu", pojasnila je Šuster.
Priliv migranata iz Ukrajine mogao bi značajno uticati na demografsku sliku Crne Gore, pogotovo ako imamo u vidu da je negativan prirodni priraštaj u našoj državi u poslednje tri godine.
Kako kaže Mileva Brajušković-Popović, demografkinja, uticaće i na natalitet i mortalitet sve zavisi od njihovih karakteristika-.
"A mi tim podacima ne raspolažemo da bismo to mogli da kažemo, ali ono što možemo očekivati je da će u narednom periodu ukrajinski migranti uticati na promjenu demografske slike u Crnoj Gori", objasnila je Brajušković-Popović.
Kovalenko kaže da je u Kijevu sada mirno i "svaki dan gledamo novine".
"Mi ne znamo, svaki dan je lutrija za nas, koji grad koju zgradu pogodi bomba, ali daće bog da i to bude završeno", kazala je naša sagovornica.
A kad bude završeno, Dijana i njena familija zahvalni Crnoj Gori vratiće se, vjeruju, tamo gdje im je i srce ostalo, u svoju domovinu.
RTCG
Komentari