Šolc je to kazao u za američku TV CNN, dva dana pošto se sastao s američkim predsjednikom Džozefom Bajdenom u Vašingtonu.
Američki zvaničnici su nedavno upozorili da bi Kina mogla “odstupiti s margine“ koje se drži i početi da daje oružje i municiju Moskvi. Uoči svog putovanja, Šolc je pozvao Peking da se uzdrži od slanja oružja i da umjesto toga upotrebi svoj uticaj da bi pritisnuo Rusiju da povuče svoje trupe iz Ukrajine.
Na pitanje CNN -a o tome da li može da zamisli da sankcioniše Kinu ako bi pomogla Rusiji, Šolc je odgovorio: “Mislim da bi to imalo posljedice, ali sada smo u fazi u kojoj jasno govorimo da to ne bi trebalo da se dogodi, a ja sam relativno optimističan da ćemo u ovom slučaju biti uspješni s našim zahtjevom, ali moraćemo to da razmotrimo i moramo biti vrlo, vrlo oprezni“.
Njemačka ima najveću privredu u Evropi, a Kina joj je posljednjih godina najveći trgovinski partner.
Pošto se danas vratio u Njemačku i pošto se njegov kabinet sastao s predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, Šolcu su novinari postavili pitanje o tome da li je od Sjedinjenih Država primio konkretne dokaze da Kina razmatra isporuku oružja i da li će podržati sankcije protiv Pekinga ako Kina pomogne u naoružanju Rusije.
“Svi se slažemo da ne smije biti isporuke oružja, a kineska vlada izjavila je da ga neće dostaviti“, odgovorio je kancelar. “To je ono što tražimo i pratimo“.
Fon der Lajen je rekla da “za to nemamo dokaza, ali moramo to posmatrati svaki dan“.
Ona je rekla da to da li će Evropska unija sankcionisati Kinu zbog pružanja vojne pomoći Rusiji, jeste “hipotetičko pitanje na koje se može odgovoriti samo ako to postane stvarnost i činjenica“.
Komentari