Rezultati su više nego povoljni za nacionalnu koaliciju sa dva jaka lidera Nikom Đeljošajem i Dinošom: koalicija Albanski forum osvojila je 18 mandata, odnosno 4.282 glasa, što je dva mandata više nego na lokalnim izborima 2019. godine i apsolutnu vlast. Preliminarne analize pokazuju da je Forum osvojio nešto preko 600 glasova više nego na prošlim lokalnim izborima 2019. godine.
Dvanaest mandata je osvojila koalicija koju čine Demokratska partija socijalista, Bošnjačka stranka, Socijaldemokrate i Demokratska unija Albanaca. Za njih je glasalo 2.755 građana Tuzi, odnosno 33,35 odsto.
BEZ SINERGETSKOG EFEKTA
DPS je samostalno na lokalnim izborima 2019. godine imala 2.490 glasova, SD 359, BS 960, a DUA je tada nastupila u koaliciji sa Đeljošajem. Nova koalicija nije imala očekivani sinergetski efekat: kumulativno je izgubila nešto manje od hiljadu glasova, na veću izlaznost.
Preliminarne analize pokazuju da je koalicija okupljena oko DPS-a izgubila mahom glasače Bošnjačke stranke, čiji se lokalni odbor pocijepao neposredno pred izbore jer je, što je vrlo neuobičajeno, kandidat za odbornika ispred BS-a Adnan Pepić otvoreno podržao Đeljošajevu koaliciju.
Za uspjeh Đeljošajeve koalicije zaslužna je prije svega funkcionerska kampanja i investicije. U posljednjih tri mjeseca u Tuzima su otvorene dvije fabrike – krajem decembra fabrika čipsa u čije pogone su uloženi milioni eura sa velikim brojem radnih mjesta kao i neposredno uoči izbora – fabrika za preradu sokova, i to mahom od državnog novca.
Đeljošaj je za potrebe tih fabrika razgranao i široku mrežu kooperanata tako da je posao i priliku za dobru zaradu našlo više stotina građana Tuzi.
RAZLOZI USPJEHA FORUMA
Dvije fabrike u Tuzima su jedine grinfild investicije u Crnoj Gori u posljednje tri godine što nije zanemarljiv faktor, a Đeljošaj je u funkcionerskoj kampanji, zajedno sa premijerom u tehničkom mandatu Dritanom Abazovićem, najavio još makar dvije fabrike za ratare i stočare.
Drugi razlog ubjedljive pobjede je što je Đeljošaj, inače sposoban gradonačelnik, okupio iza sebe sve značajne albanske partije osim Demokratske unije Albanaca Mehmeda Zenke.
Ključni politički potez Nika Đeljošaja koji se pokazao kao dobitan je bilo priključenje Albanskom forumu nove stranke Ferhata Dinoše, pogotovo jer je napravio multivjerski savez. Ovo iz razloga što gro birača Albanske alternative čine Albanci katoličke vjeroispovijesti, a kod birača Nacionalne albanske unije su prvenstveno Albanci muslimanske vjere. Njihov predizborni moto ,,Jedinstvo i razvoj“ očigledno je imao pozitivan odjek kod građana Malesije i sa oduševljenjem je prihvaćen i u dijaspori. Na isti način je i sastavljena odbornička lista Foruma gdje su ravnopravno bili zastupljeni predstavnici katoličke i islamske vjere.
Podaci do kojih je došla Pobjeda ukazuju da je dijaspora u relativno velikom broju pristigla u Malesiju i da je najmanje 800 građana iz inostranstva došlo da glasa, i to mahom za Albanski forum.
MRLJA NA USPJEH
Jedinu mrlju na zasluženi uspjeh Đeljošaja bacila je činjenica da su članovi i simpatizeri Albanskog foruma pobjedu na lokalnim izborima u Tuzima proslavili su zastavama, ne države Albanije što je legitimna oznaka Alabanaca u Crnoj Gori, već i uz zastave „Velike Albanije“ i Oslobodilačke vojske Kosova. Crnogorskih zastava je bilo nešto malo u restoranu ,,Troja“ gdje je proslavljan izborni uspjeh, ali ne i na ulici - gdje su primijećene samo albanske zastave i zastave OVK, uz narativ i ikonografiju o „Velikoj Albaniji“ što ukazuje da je Crna Gora sve manje građanska država.
DPS sa svojom koalicijom ne može biti zadovoljan. Ipak, ne i sasvim nezadovoljan izbornim rezultatom: DPS se u Tuzima već dva izborna ciklusa pojavljuje u ulozi opozicije i sa podrškom od skoro 35 odsto glasova najjača je stranka. Đukanovićeva partija u Tuzima je u međuvremenu podmlađena, odbor je sa dosta novih lica i predstavlja, uz Đeljošaja, najjači faktor i u albanskom biračkom tijelu.
Rezultat DPS-a na lokalnim izborima u Tuzima je i pokazatelj da Đukanović gotovo sigurno računa na glasove velikog broja albanskih građana u Crnoj Gori.
DCG I SDP ZADOVOLJNI
Demokratska Crna Gora Alekse Bečića ima razloga za zadovoljstvo. Osvojila je skoro duplo više glasova nego na prethodnim izborima i umalo osvojila drugi mandat. To je dobar zalog za predstojeće predsjedničke izbore i njihovom kandidatu Bečiću koji će računati i na glasove dijela Albanaca. Najavom Đeljošaja da će i Demokrate u Tuzima imati udjela u novoj vlasti je nastavljen trend da Demokrate budu dio lokalne vlasti.
Stranka Raška Konjevića je prvi put samostalno ušla u lokalni parlament Tuzi. SDP je rizikovao samostalnim nastupom, ali se na kraju to ispostavilo kao dobar potez. Sa osvojenih četiri odsto birača, što je blizu rejtinga te stranke i na državnom nivou, SDP se ponovo pozicionirao u biračkom albanskom tijelu što je takođe pokazatelj da na predstojećim izborima njihov kandidat Draginja Vuksanović-Stanković može računati i na glasove Albanaca.
Ipak, izostao je poziv Đeljošaja za ulazak u vlast Tuzi pa će SDP i tamo biti opozicija u sazivu lokalnog parlamenta, prenosi Pobjeda.
Komentari