Budući da sjutra ističe rok od 90 dana koliko su imali poslanici vladajuće većine da formiraju vladu, predsjednik države, na osnovu važećeg zakona, ima pravo da raspusti Parlament i raspiše vanredneizbore, poručuju iz Centra za građanske slobode.
"Kakva će njegova odluka biti i u kojem će smjeru sve to ići, vidjećemo. Ne možemo ulaziti u razne političke spekulacije i u razmišljanjakome će to donijeti određene benefite kada su političke partije u pitanju, a kome ne", kazala je Marija Popović-Kalezić.
Budući da Đukanović ne priznaje aktuelni Zakon o predsjedniku, ministar finansija Aleksandar Damjanović smatra da će, prije bilo kakve reakcije, ipak sačekati odluku suda o njegovoj ustavnosti.
"Tek nakon toga očekujem neko postupanje. Da li će to biti formiranje nove vlade ili će biti neka druga varijanta, vidjećemo. Prije nego se Ustavni sud odredi o tom aktu, ja ne očekujem da će se po tom zakonu postupati bilo kako", smatra ministar Aleksandar Damjanović.
Za razliku od Damjanovića, nekadašnja potpredsjednica Vlade i ministarka vanjskih poslova Jovana Marović smatra da bi Đukanović trebalo da raspusti Parlament.
"Sve drugo je kalkulisanje i čekanje rezultata predsjedničkih izborai momenta da DPS popravi svoju poziciju. Ako je predsjednik koji poštuje Ustav, što je više puta isticao, on mora raspisati izbore onda kada taj rok bude istekao", ocjenjuje Jovana Marović.
Iz CEGAS-a naglašavaju da bi sve bilo mnogojasnije da je Ustavni sud na vrijeme odlučio o spornom zakonu.
"Nažalost, već jedan dugi vremenski period našli smo se u jednom pravnom ćorsokaku nepostojanjem kvoruma u Ustavnom sudu i njemu je sad trebalo da bude prioritet odlučivanje o Zakonu o predsjedniku, odnosno utvrđivanje njegove ustavnosti i zakonitosti", dodaje Popović Kalezić.
Izvor:RTCG
Komentari