Novi biomarkeri za rano otkrivanje Alchajmerove bolesti
Iilustracija

Novi biomarkeri za rano otkrivanje Alchajmerove bolesti

Istraživači u bolnici Huašan Univerziteta Fudan u Šangaju identifikovali su novi biomarker krvi koji može pomoći ljekarima da dijagnostikuju Alchajmerovu bolest u ranoj fazi.

Kroz studiju velikog obima koja je uključila preko 800 učesnika, istraživači su otkrili da je u plazmi glijalni fibrilarni kisjeli protein (GFAP) značajno veći u uzorcima krvi pacijenata sa Alchajmerovom bolešću nego kod osoba koje nisu oboljele, piše Sinhua.

Ju Đintai, vodeći istraživač studije, rekao je da se nivo GFAP u plazmi povećavao sa progresijom bolesti i dostigao vrhunac u fazi demencije zbog Alchajmerove bolesti. Što je još važnije, takvo povećanje nivoa proteina se dešava u pretkliničkoj fazi.

Kod pacijenata oboljelih od Alchajmerove bolesti postoji dug latentni period prije nego što se pojave klinički simptomi. Ako se pacijentima bolest dijagnostikuje metodama detekcije u pretkliničkoj fazi, može se postići rana intervencija i odložiti napredovanje bolesti, rekao je Ju.

Alchajmerova bolest je nepovratan, progresivni poremećaj mozga koji polako uništava pamćenje, vještine razmišljanja i sposobnost izvršavanja jednostavnih zadataka. Prema riječima Jua, kada se pacijentima dijagnostikuje na osnovu kliničkih simptoma i slikovnih indikatora, bolest se možda već razvila do srednjeg i kasnog stadijuma. Stoga se mnoga nedavna klinička ispitivanja fokusiraju na programe prevencije bolesti, koji zahtijevaju identifikaciju populacije u riziku od Alchajmerove bolesti.

Biomarkeri krvi su se pokazali jednostavnim, neinvazivnim i pogodnim za pacijente u ranoj dijagnostici Alchajmerove bolesti, rekao je Ju, naglašavajući važnost studije.

GFAP u plazmi se pojavio kao biomarker kod neuroloških poremećaja, ali je njegova korisnost za dijagnozu i predviđanje Alchajmerove bolesti ostala nejasna. Ova studija je dokazala da može poslužiti kao dijagnostički i prediktivni biomarker za bolest, rekao je istraživač.

Rezultati studije objavljeni su u međunarodnom časopisu Clinical Chemistry početkom marta.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.