Radio kao i mnogi drugi mediji ocjenjuju da je politička bitka za usvajanje reforme penzija nepopularne u stanovništvu dovela do političke i društvene krize.
"S obzirom na skupove održane uz četvrtak veče, Vlada je dala konkretne instrukcije kabinetima ministara da otkažu na predviđene posjete i putovanje, kako ne bi došlo do dodatnog mobilisanja lokalnih resursa i opterećivanja lokalnih policijskih prefektura", navodi se u saopštenju vlade.
Kružni autoput u Parizu bio je jutros kratko u blokadi jer se okupilo oko 200 ljudi na poziv sindikata.
Premijerka Francuske Elizabet Born (Elisabeth Borne) izjavila je u četvrtak da će vlada na osnovu člana Ustava koji to omogućava, zaobiči glasanje u parlamentu o zakonu o reformi penzija i sama donijeti tu odluku.
Njena izjava je izazvala burne reakcije u parlamentu koji su zviždali tokom njenog obraćanja, a neke poslaničke grupe su najavile glasanje o povjerenju u Vladu.
Iako oslabljena, Elizabet Born ima bar podršku svoje vlade.
Ministar za rad Olivije Diso (Olivier Dussopt) izjavio je za onlajn televiziju BFMTV da premijerka ima povjerenje većine u Parlamentu i povjerenje predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuel Macron). Sličnu izjavu su dali portparol Vlade Olivije Veran i ministar za odnose sa parlamentom, Frank Rister (Franck Riester).
Incijative za glasanje o povjerenju u vladu za sada su najavile poslaničke grupe ekstremne desnice i radikalne ljevice. Obje grupe su navele da će glasati za sve incijative o izglasavanju nepovjerenja Vladi.
Malo je vjerovatno da će te inicijative dovesti do pada Vlade, jer Makronova vladajuća koalicija ima većinu, iako ne i apsolutnu, ali ima podršku tradicionalne desničarske stranke Republikanci, čiji je predsjednik Erik Sioti (Eric Ciotti) rekao da neće pokrenuti niti glasati za smjenu vlade.
Mediji su prenijeli da će verovatno u ponedjeljak Parlament raspravljati o tim inicijativama.
Sindikati su pozvali na proteste tokom vikenda i na proteste i štrajkove 23. marta.
Komentari