U KCCG, prema podacima sa sajta, radi više od 2.300 zaposlenih, od čega 539 ljekara, odnosno 260 specijalista, 89 subspecijalista i 190 doktora na specijalizaciji, što znači da čak njih 411 nema saglasnost direktorice dr Ljiljane Radulović. U praksi smo, međutim, svjedoci da gotovo svi ljekari uprkos tome rade i privatno, pojedini čak i u više klinika.
Pravilnik o bližim uslovima za obavljanje dopunskog rada zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika, kako su rekli iz KCCG, ne ograničava broj zdravstvenih ustanova u kojima može jedan ljekar da obavlja dopunski rad.
Uslov liste čekanja
– Međutim, trenutno se saglasnosti izdaju, što je poznato javnosti jer se na navedenu temu u posljednje vrijeme često govori, prema instrukcijama Ministarstva zdravlja iz avgusta 2022. godine – naveli su iz Kliničkog centra.
Naime, Ministarstvo zdravlja je uputilo naredbu da saglasnost za dopunski rad ne može dobiti ni jedan doktor ako na odjeljenju gdje je zaposlen postoji lista čekanja.
Pobjeda je ranije objavila da se u Kliničkom centru iako je jedan od uslova za dobijanje saglasnosti za dopunski rad da ne postoje liste čekanja, to ne poštuje. Tako svi ljekari koji rade na Internoj klinici gdje pacijenti mjesecima ne mogu doći do termina imaju tu dozvolu.
Sa druge strane, dozvolu nema nijedan doktor sa Kardiologije, Radiologije, Ortopedije, Infektivne klinike. Za većinu njih poznato je da rade i dalje privatno.
Sredinom prošlog mjeseca dr Žanka Cerović smijenjena je sa pozicije pomoćnice direktora KCCG jer je privatno radila bez saglasnosti. Ona je za naš list tada potvrdila da joj je dozvola istekla u avgustu, te da je od tada privatno radila povremeno. Ona je, podsjetimo, kao glavni razlog smjene navela njen kritički odnos prema Nacrtu zakona o zdravstvenoj zaštiti. Osim novčane kazne od 250 eura, ona će odgovarati i pred disciplinskom komisijom.
A što se tiče disciplinskih postupaka, oni su pokrenuti još protiv četiri ljekara.
– Pet doktora radilo je dopunski u privatnim zdravstvenim ustanovama bez saglasnosti direktorice KCCG, a što se tretira kao teža povreda radne obaveze – kazali su iz ove ustanove.
Disciplinski postupak
Doktori protiv kojih je pokrenut disciplinski postupak mogu, prema našim saznanjima, da budu kažnjeni i zabranom rada kod privatnika na pet godina.
Komentarišući to što su liste čekanja osnov za davanje saglasnosti, iz Kliničkog centra kažu da su u obavezi i da je veoma važno da se svi pridržavaju važećih zakonskih propisa.
– Sve dileme i primjedbe koje imamo trebamo i moramo rješavati kroz institucije sistema. Uvijek je najgora moguća opcija i izbor nepoštovanje zakonskih odredbi. Takva pojava nikom nije od koristi – poručili su iz KCCG.
Cerović, koja je i predsjednica Ljekarske komore, sredinom marta je na sajtu Komore objavila saopštenje u kojem upozorava ljekare od svakodnevnog inspekcijskog nadzora Zdravstvene inspekcije koja postupa po nalogu Ministarstva zdravlja nad privatnim zdravstvenim ustanovama.
Podsjetimo, Nacrtom zakona o zdravstvenoj zaštiti predviđa se mogućnost dopunskog rada samo kod jednog privatnika. Ovaj pravni akt trebalo bi ubrzo da se nađe na Vladi, a nakon toga i u Skupštini.
Komentari