HRA: Evropski sud za ljudska prava odbacio predstavku žrtava deportacije zbog nenadležnosti
Foto: HRA

HRA: Evropski sud za ljudska prava odbacio predstavku žrtava deportacije zbog nenadležnosti

Evropski sud za ljudska prava je danas donio odluku kojom je odbacio predstavku devet žena, majki, supruga, sestara i kćeri šestorice stradalih izbjeglica, koje su državni službenici Crne Gore u maju 1992. godine nezakonito uhapsili i izručili njima neprijateljskoj vojsci bosanskih Srba u Bosni i Hercegovini, da im posluže kao taoci. Ubrzo po izručenju su ubijeni u logoru Foča i na drugoj nepoznatoj lokaciji, saopšteno je iz Akcije za ljudska prava (HRA).

Zastupnica podnositeljki predstavke, izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević istakla je da je razočarana i veoma zabrinuta, jer ova odluka Evropskog suda za ljudska prava olako dozvoljava nekažnjivost kršenja prava na život.

-Ispostavilo se da ako izbjeglice kao taoce izručite njihovim neprijateljima u drugoj državi, koji ih onda ubiju, to opet ne znači da ste im "namjerno" ugrozili život, pa ne morate ni da sprovodite djelotvornu istragu - kazala je Gorjanc Prelević.

Kako se navodi u saopštenju Akcije za ljudska prava, ona smatra da se ispostavilo da država isplatom naknade štete može da "otkupi" krivičnu odgovornost svojih službenika, samo ako uz to izrežira krivični postupak protiv njih, koji se završi oslobađajućom presudom, iako je ta presuda protivna standardima međunarodnog humanitarnog prava.

Naglasila je da je sud bez dovoljno obrazloženja, zauzeo veoma ozbiljne i odlučujuće stavove o "tome da je država ispunila svoju procesnu obavezu iz člana 2 Konvencije da „istraži“ slučaj i to u parničnom postupku, u kome se inače ne utvrđuje krivična odgovornost, i utvrđenjem u krivičnom postupku da su prava izbjeglica prekršena, iako pritom ne utvrdi ničiju odgovornost."

Najviše razočarava, prema riječima Gorjanc Prelević, procjena sudskog vijeća da ne donese presudu, već odluku, koja podnositeljke predstavke uskraćuje za mogućnost žalbe Velikom vijeću. Tako da sada ovaj slučaj ostaje kao jedno uputstvo evropskim državama kako da obezbijede nekažnjivost najtežih kršenja ljudskih prava.

-Detaljno ćemo analizirati odluku da bismo na nju blagovremeno upozorili sve zainteresovane - zaključuje se u saopštenju Akcije za ljudska prava.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.