Kao primjer Nedović navodi gašenje kompanije Montenegro erlajns.
Nedović kaže da je novoizabrani predsjednik Jakov Milatović, dok je bio ministar ekonomije, sa ostalim ministrima iz Vlade i njenim predsjednikom Zdravkom Krivokapićem, odmah pri preuzimanju vlasti, riješio da se ugasi Montenegro erlajns
Podsjeća da je otvoren ErMontenegro.
- Tad su nam govorili da će to koštati nula eura, međutim ispostavilo se da je to koštalo mnogo miliona eura. Nakon godinu i nešto rada Air Montenegra, vidimo da je i to preduzeće gubitaš isto koliko i Montenegro erlajns - objašnjava Nedović.
Dodaje da sadašnji Er Montenegro ima nekoliko destinacija i jedan avion, za razliku od bivše avio-kompanije, koja je imala mnogo više destinacija i aviona.
Kao drugu grešku te vlade, Nedović izdvaja štetu nanijetu zdravstvenom osiguranju.
- Upitno je funckionisanje sveobuhvatnog zdravstvenog sistema u Crnoj Gori - kaže analitičar.
Kada govorimo o kreditima koje je ta država uzela, nasilnom podizanju plata kao i o pitanju „koliko će sve to da košta Crnu Goru“, analitičar Nedović za Danas ukazuje da, ukoliko ne dođe do ozbiljnog zaokreta u ekonomskoj politci, može doći do grčkog scenarija.
Podsjetimo, Grčka se zaduživala po visokim kamatnim stopama, pa je tako u jednom momentu dug dostigao 130 odsto BDP-a, što je dovelo do toga da je država bankrotirala.
- Trenutna Vlada je uzela kredit od 100 miliona po kamatnoj stopi od 9,7 odsto. Međutim, pošto je to varijabilna kamatna stopa, on može da pređe i 10 odsto. Šta to znači? Ako privreda može da uzme kredit od komercijalne banke po znatno nižoj kamatnoj stopi 4, 5 odsto, a država se zadužuje po kamatnoj stopi od 9,7 odsto, to nam govori da banke imaju više povjerenja u privrednike nego u ljude koji vode ovu državu - objašnjava Nedović.
Kako dodaje, iz svega ovoga izostala je reakcija Međunarodnog monetarnog fonda.
- Oni uglavnom čekaju obraćanje od strane Vlade MMF – u koje još nije bilo zvanično, tako da to očekujemo u narodnom periodu - naglašava Nedović za Danas.
Komentari