Da li je pravno apsurdno da Skupština Crne Gore nastavlja sa radom i donosi sistemske zakone i nakon što je donijet ukaz o njenom raspuštanju i zakazani izbori za novi saziv parlamenta?
Radulović: Apsolutno sam saglasan sa univerzitetskim profesorima i advokatima koji su u tumačenju člana Ustava koji se odnosi na raspuštanje Skupštine, saopštili da Skupština može djelovati samo u onim aktivnostima koje su tekuće i samo u onim aktivnostima koje su nužne.
I uporedna pravna rješenja u regionu, u Hrvatskoj ili Srbiji idu u prilog zaključku da svaka nova zakonodavna aktivnost nije u duhu ustavnog člana o raspuštanju Skupštine.
Koliko je u skladu sa pravnim sistemom, inicijativa premijera da se odlože parlamentarni izbori, odnosno da budući predsjednik Jakov Milatović opozove odluku predsjednika Mila Đukanovića i političkim dogovorom sa parlamentarnom većinom odredi novi datum izbora?
Radulović: To je klasična politička inicijativa. U ovom trenutku sasvim je jasno da je ukaz predsjednika važeći posebno nakon najnovijih događanja u Ustavnom sudu.
U ovom trenutku treba se držati Ustava, uporedne pravne prakse. Većina političkih subjekata treba da usmjeri aktivnosti, da bi se izbori održali regularno i u terminu koji je predviđen.
S obzirom da je Skupština raspuštena, Vlada bez povjerenja, u Podgorici još nije došlo do smjene vlasti, sudski sistem je takođe u v.d. stanju, a smjena na predsjedničkom mjestu će se desiti tek 20 maja…. kakve to rizike nosi sa sobom?
Radulović: Već duže se nalazimo u jednoj vrsti institucionalne agonije. Mislim da će ona trajati dok se, kroz regularni izborni proces, konstituiše novi saziv Parlamenta i izabere nova Vlada koja će funkcionisati u punom kapacitetu.
Sva instant rješenja, sve inicijative i pokušaji da se ovaj proces vladanja produži pokazali su se jako loši. Nažalost, od oktobra prošle godine do danas se nalazimo u jednoj vrsti v.d. stanja koje se privremeno zatvori na primjer izborom sudija Ustavnog suda, ali se zato otvori u mnogo značajnijim institucijama.
Tehnički mandat Vlade, raspušteni parlament, tranzicija na mjestu predsjednika države… Sve to je za funkcionisanje države i sa aspekta interesa građana vrlo nepovoljna pozicija.
Iz tog razloga, jedino rješenje je vratiti se na striktno tumačenje Ustava, i ustavnog postupanja i omogućiti da se kroz regularan izborni proces sve vrati u prirodno, normalno i ustavno stanje.
Komentari