Kako je navedeno u inicijativi, pritvor koji je određen predsjedniku Opštine Milu Božoviću onemogućava ga da vrši tu funkciju, što proizvodi štetne posljedice po Opštinu Budva i njene građane.
– Posebno ukazujemo na probleme koji će nastupiti u jeku turističke sezone, koja za nas predstavlja osnovni izvor egzistencije. Ugrožena su i naša prava po osnovu socijalnih primanja, prava naknade po osnovu rođenja djeteta, besplatan prevoz đaka i penzionera, kao i mnoga druga prava zagarantovana Ustavom Crne Gore i Zakonom o lokalnoj samoupravi – istakli su potpisnici inicijative.
Oni smatraju da se mjera pritvora može zamijeniti nekom blažom zakonskom mjerom, a da se istovremeno obezbijedi i Božovićevo prisustvo pred nadležnim organim i nesmetano vršenje funkcije predsjednika Opštine.
Poslanica Građanskog pokreta URA Božena Jelušić kazala je za "Dan" da je legitimno to što funkcioneri i građani vjeruju Božoviću, ali da će institucije svakako moći da rade nesmetano.
– U pitanju su specifične optužbe i do sada nije bila praksa, koliko znam, da se sličnim postupkom djeluje u odnosu na institucije. Oni imaju pravo da iskažu svoj građanski i politički stav, kao i da to stave na dnevni red Skupštine, budući da imaju apsolutnu većinu, ali nisam uvjerena da to može da izazove neki efekat ili da ima zakonitog okvira. Smatram da se odgovornost može manifestovati na drugačiji način, apsolutno poštujući pretpostavku nevinosti. Institucije moraju raditi svoj posao. Ovo jeste jedan vid pritiska javnosti i legitiman vid političke borbe, manje prema pravosuđu, jer pravosuđe ne reaguje u odnosu na peticije – istakla je Jelušić.
Naša sagovornica ističe da se mora naći konkretno rješenje za trenutnu situaciju i podsjeća da od januara nijesu izabrani potpredsjednici koji bi mogli da nastave da vode grad.
– Mislim da bi samo predsjednik Opštine, to jeste Milo Božović, mogao da izabere potpredsjednike, a u njegovom odsustvu je nemoguće da lokalna skupština predlaže potpredsjednike. Sumnjam da Skupština može da izabere njegove zamjenike, ali to pitanje bi moglo da se riješi time da on ovlasti povjerenika. Nadam se da će biti dovoljno odgovornosti da se pronađe optimalno rješenje da se funkcioniše – kazala je Jelušić.
Pravnik Veselin Radulović rekao je za "Dan" da je inicijativa lokalne uprave da se Božoviću omogući da obavlja funkciju i da mu se ukine pritvor pravno neutemeljena.
– Štaviše, takva inicijativa može se tumačiti i kao neprimjeren politički pritisak na pravosuđe. Božović ima kvalifikovane branioce, koji su, vjerujem, sposobni da mu pruže pravnu pomoć i odbranu pravnom argumentacijom, odnosno na jedini način koji priliči advokatima. Ne vjerujem da im ove vrste političkog pritiska na pravosuđe od strane lokalne uprave u tome mogu pomoći, jer ovakve inicijative i političke poruke da se pritvor mora ukinuti ne smiju biti od uticaja na odluke suda ili tužilaštva. U protivnom, to bi bila ozbiljna kompromitacija pravosuđa. Naravno, očekujem da svi akteri postupka dosljedno poštuju zakon i posebno da, zajedno sa svima ostalima, poštuju pretpostavku nevinosti gospodina Božovića i svih drugih lica koja su okrivljena ili koja će biti okrivljena – naveo je Radulović.
Kako je naglasio, uslove za određivanje pritvora propisuje Zakonik o krivičnom postupku i za odluku o određivanju i ukidanju pritvora bez značaja je činjenica da li se pritvorom dovodi u pitanje funkcionisanje neke opštine.
– Ako bi sud pri određivanju pritvora cijenio te okolnosti, onda teško da bi bilo kom visokom funkcioneru mogao biti određen pritvor. Dakle, izlaz iz moguće blokade u radu budvanske opštine treba tražiti na drugi, zakonit način, a ne političkim pristiscima na pravosuđe – rekao je Radulović.
Komentari