Međunarodni dan kineskog jezika proslavljen na UDG-u

Međunarodni dan kineskog jezika proslavljen na UDG-u

Ovog proljeća se obilježava 14. Dan kineskog jezika UN-a i četvrti Međunarodni dan kineskog jezika. Kineske studije i Konfučijeva učionica na Fakultetu za kulturu i turizam, Univerziteta Donja Gorica (UDG) su organizovali proslavu ovog značajnog praznika u prostorijama UDG-a.

Na samom početku se prisutnima obratio UDG koordinator za saradnju sa kineskim institucijama, Zoran Đikanović i ukazao na značaj saradnje ovog privatnog fakulteta sa kineskim kompanijama. 

“UDG je prije mnogo godina započeo saradnju sa Kinom i preko 20 njihovih univerziteta, velikim brojem poznatih kompanija među kojima su Alibaba, Shaghai Electric Power Company, kineska Akademija nauka i mnogim drugim institucijama iz Kine. Do sad je preko 100 studenata i saradnika UDG boravilo semester ili duže u Kini na studijama ili plaćenoj praksi”, istakao je Đikanović.

Napominje da je i preko 100 studenata iz Kine studiralo na UDG, kako kroz Kamp za talente tako i na Fakultetu za kulturu i turizam, te postoje planovi za dodatno produbljivanje dobrih odnosa ove azijske zemlje i Univerziteta. 

“U podršci ovakvoj ideji UDG je kreirao program Kineske studije. One nisu samo sinologija, nije samo učenje jezika, već su to sveobuhvatne studije koje obuhvataju kinesku filozofiju, kulturu, ekonomiju, pravo. Mnogo su šire od studija jezika, a isto vas dovode do šestog nivoa poznavanja kineskog jezika”, rekao je Đikanović.

Jedna od studentkinja Kineskih studija, Mirela Čobić ukazala je na važnost učenja kineskog jezika i značaj manifestacija nalik današnjoj. 

“Događaji poput ovog otvaraju prozor u sasvim novu varijaciju realnosti koja i te kako postoji na jednom drugom kraju svijeta i zbog toga su jako bitni. Bitno je ne samo poznavati, već i razumjeti drugačije kulture, jer su one dio svakodnevice današnjeg globalizovanog društva”, kazala jeČobić.

Studentkinja je skrenula pažnju da je ova drevna civilizacija, stara više od 5.000 godina, prošla kroz različite faze razvoja, da bi danas svjedočili o njenom nevjerovatnom rastu na ekonomskom i tehnološkom tržištu. 

“Danas kao lider ekonomskog i tehnološkog razvoja 21. vijeka Kina na globalnoj pozornici predstavlja faktor kojeg je, direktno ili indirektno, nemoguće zaobići.Izučavanjem ove zemlje, njenog jezika, kulture, ekonomije i politike, opremamo se sa izuzetnim setom vještina za razumijevanje prošlosti, za snalaženje u sadašnjosti, ali i za kvalitetno predviđanje budućnosti,” istakla je Čobić. 

Zbog svih tih razloga, organizatori proslave su se potrudili da gosti sagledaju Kinu iz nekog novog ugla i da se kroz niz aktivnosti probudi “crv radoznalosti” za ovu drevnu kulturu. Kroz interaktivne radionice kaligrafije, zanimljive igre i govore profesora, prisutni su imali priliku da se upoznaju sa duhom Kine. Osim obilježavanja Međunarodnog dana kineskog jezika, ceremonija je bila posvećena dodjeljivanju nagrada najtalentovanijim srednjoškolcima i studentima za njihova dostignuća na konkursu “Kina u mojim očima”.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.