On je, na svečanom događaju povodom obilježavanja Dana UCG, kazao da su u protekloj godini uloženi veliki napori da UCG bude prostor slobode, kreativnog i intelektualnog poleta.
"Osavremenili smo servise za podršku nastave i istraživanja, modernizovali tokove rada. Savremenim rječnikom rečeno - digitalizovali smo se. Naravno, čeka nas još puno posla. Ipak, nismo zapostavili ni temeljne, tradicionalne vrijednosti na kojima je nekad počivalo ovo društvo - uzajamno poštovanje i solidarnost", rekao je Božović.
Prema njegovim riječima, na Univerzitetu su pokazali da život, koji po svojoj prirodi mora biti zahtjevan i kompetitivan, treba da ostane primjeren potrebama i mogućnostima čovjeka, da pruži sigurnost, ali i radosti.
"Univerzitet Crne Gore danas je zajednica ravnopravnih u kojoj njegujemo kult rada, upornost, slavimo naučna dostignuća i akademski duh, a posebno cijenimo i ističemo izuzetne rezultate. To upravo činimo i danas", kazao je Bogović.
On je čestitao doktorima nauka UCG i najboljim studentima na uspjehu i zahvalio što Univerzitet predstavljaju najboljim znanjem.
"Taj mač svjetlosti u vašim rukama razgrće mrak neznanja i brojnih zabluda. Mi se radosno prihvatamo obaveze da budemo podrška vašem naučnom i obrazovnom radu, ali vaša je odgovornost, pa i obaveza, da plodove tog rada vratite u naručje ovom društvu. Zbog nas danas i generacija koje dolaze", poručio je Božović.
Na događaju je promovisano 18 doktora nauka UCG, a dodijeljene su i plakete za pet najboljih studenata.
Tijana Mićović, koja je završila doktorske studije na Medicinskom fakultetu UCG, kao prva na doktorskom studijskom programu Farmacija u generaciji, kazala je da je oblast iz koje je odbranila doktorsku tezu Farmakognozija.
"Istraživanja sam radila u naučnim i istraživačkim centrima regiona i svijeta. U Rektoratu sam bila 2015. godine kao dobitnik najvišeg državnog priznanja plakete UCG za najboljeg svršenog studenta iz oblasti tehničkih, prirodno-matematičkih i medicinskih nauka, a danas kao doktor medicinskih nauka, tako da je srce puno", navela je Mićović.
Za nju su, kako je kazala, doktorske studije bile „život u malom, pun uspona i padova, suza i radosti“.
"Ono što negdje nadomjesti sve te poteškoće kroz koje prođete tokom višegodišnjeg istraživanja je toplina oko srca kada date doprinos nauci i kada dobijete rezultate koji su međunarodno priznati, odnosno kada donesete iskru svijetlosti i osvijetlite segment nauke koji istražujete", navela je Mićović.
Doktorsku disertaciju na Prirodno-matematičkom fakultetu UCG iz oblasti Zakona održanja odbranio je Nikola Konatar, koji se u svom doktorskom radu bavio Zakonom održanja.
"Rad na doktorskoj tezi nije bio lak, jer angažman na bilo kojem naučnom radu zahtjeva mnogo truda i zalaganja, ali ako to volite, sav rad se isplati", naveo je Konatar.
Tanja Bakić, koja je odbranila doktorsku disertaciju iz oblasti Engleske književnosti na Filološkom fakultetu UCG, kazala je da je rad na doktorskom radu bio zahtjevan.
"S obzirom da se radi o humanističkim naukama, procedura i istraživanje su neopipljivi i više se bavimo asptraktnim pojmovima i terminima, što nam u neku ruku otežava izradu naučnih djela. Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je moj naučni put trajao četiri godine, u disertaciji sam se bavila djelom Vilijama Blejka, engleskog slikara i pjesnika. Napravila sam multidisciplinarnu disertaciju, jer sam objedinila elemente likovnog, ali i književnog", navela je Bakić.
U doktore nauka su promovisani i Neda Bošković, Jovana Davidović, Ilir Gllareva, Nexhat Kapidani, Slađana Kavarić Mandić, Nenad Koprivica, Edin Liđan, Jelena Mijušković, Milica Muhadinović, Dražana Radonjić, Aleksandra Rakočević, Janja Raonić, Teodora Stanković, Ana Velimirović i Miroslav Vukićević.
Dobitinici plakete UCG su studenti Helena Blagojević, Tijana Drobnjak, Mia Kružić, Vukašin Stojanović i Luka Velašević.
Izvor: RTCG
Komentari