– Taj stav je potvrđen i na nedavno održanoj sjednici predsjedništva. Stoga, demantujemo i odbacujemo sve konstrukcije i poluistine o navodnim podjelama u predsjedništvu koje su objavljene ili će biti objavljene u javnosti, a nisu zvanično potvrđene iz naših organa. Takođe, smatramo da ovolika pažnja, te razne zloupotrebe od strane političke konkurencije, govore koliko je Pokret Evropa sad postao legitimna meta i cilj raznih centara da se jedna vanparlamentarna stranka koja je dala odlučujući i istorijski doprinos u smjeni bivšeg režima što prije marginalizuje – piše u saopštenju Predsjedništva PES-a.
Dodali su da će biti odgovorni prema građanima koji su im povjerenjem dali i obavezu da čuvaju jedinstvo i isporuče rezultate koje su javno obećali.
Spekulacije o borbi za prevlast između dvojice stranačkih lidera rasplamsala je odluka Glavnog odbora (GO) Pokreta Evropa sad (PES) da se bez prisustva Jakova Milatovića odredi o načinu nastupa na državnim izborima, kao i odluka predsjedništva da se iz stranke isključi Janko Odović. Iako je Spajić istakao da nikakvih podjela nema, Milatović je poručio da sjednica nije sazvana ni na etičkom, ni na principu zajedništva.
On je, zbog ranije preuzetih obaveza, tražio da odbor ne zasjeda u srijedu veče, ali je sjednica, ipak, održana i jednoglasno je odlučeno da na izbore idu samostalno sa liderom partije Milojkom Spajićem kao nosiocem liste.
Politikolog Vladimir Pavićević kazao je za "Dan" da je očigledno da Milatović i Spajić imaju različite koncepcije oko toga kako Evropa sad treba da izađe na sledeće izbore i oko toga kakva politika treba da se vodi.
– To su ozbiljne razlike, s tim što je ova odluka da Evropa sad ide samostalno na izbore racionalna i dobra. Takvom odlukom poručuju da žele da najpreciznije provjere kolika je podrška na koju mogu da računaju, a u isto vrijeme ne ruše mostove sa drugim opcijama jer su poručili da poslije izbora žele saradnju sa pobjednicima od 30. avgusta 2020. godine. To je dobra pozicija – ocijenio je Pavićević.
Upitan očekuje li reforme unutar nekih partija, odgovara da su one potrebne nakon teških poraza.
– U crnogorskoj politici danas DPS je klasičan primjer političke formacije kojoj je potrebna i doktrinarna i kadrovska reforma. Od 30. avgusta oni su doživjeli više teških poraza i, umjesto da pristupe reformama, Milo Đukanović kao izborni gubitnik i dan-danas upravlja tom partijom iz sjenke. Posledica će biti sledeća: DPS će se nakon predstojećih izbora prepoloviti i niko živi sa njima neće htjeti da ulazi u bilo kakvo partnertvo – smatra Pavićević.
Konsultant za međunarodnu javnu politiku Marko Begović rekao je za "Dan" da su dešavanja u PokretuEvropa sad ljekovita iz više razloga.
– Prvo, to pokazuje da se ne radi o zatvorenoj i vertikalno ustrojenoj strukturi. Drugo, disonantni tonovi potvrđuju da postoje različita razmišljanja oko nastupa na predstojećim parlamentarnim izborima, posebno imajući u vidu ograničene nadležnosti institucije predsjednika u odnosu na široko postavljen okvir djelovanja izvršne vlasti. Teorijski, u okviru institucionalnog rada, ovo je faza prekida ili remećenja, ka daljem procesu koji može uključiti neki od tri procesa: formatiranja, građenja ili održavanja jedne mlade partijske organizacije. U kom pravcu će se razvijati umnogome će zavisiti od toga koliko je snažan kohezioni element koji je prethodio formiranju, a to je dinamiziranje ekonomskih reformi. Institucionalni rad čine održivim zrelost i institucionalna memorija, a obje te komponente su deficitarne u Crnoj Gori – kazao je Begović.
Komentari