OKC koordinirao lani u 55 akcija spasavanja: Spasili 91 osobu, devet lica stradalo
SA JEDNE OD AKCIJA SPASAVANJA/ ŽELJKO ŠAPURIĆ

OKC koordinirao lani u 55 akcija spasavanja: Spasili 91 osobu, devet lica stradalo

Operativno-komunikacioni centar 112 (OKC 112) Direktorata za zaštitu i spasavanje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) tokom prošle godine koordinirao je 55 akcija spasavanja u planinama, u kojima je spasena 91 osoba, dok je devet lica preminulo, navodi se u godišnjem izvještaju o stanju sistema zaštita i spasavanja za prošlu godinu.

– OKC 112 koordinirao je 55 akcija spasavanja u planinama, u kojima je spasena 91 osoba (12 crnogorskih i 79 stranih državljana, dok je devet osoba preminulo – šest crnogorskih državljana i tri strana državljanina). Tokom požarne sezone, na osnovu zahtjeva službi zaštite i spasavanja, preko OKC 112 su 40 puta angažovani helikopteri Vojske Crne Gore i 38 puta vazduhoplovi Direkcije – Avio-helikopterske jedinice MUP-a, koji su izviđali teren i gasili požare u opštinama Nikšić, Herceg Novi, Cetinje, Podgorica, Kotor, Bar, Danilovgrad i Plužine – piše u godišnjem izvještaju.

Uništene 243 topovske granate iz mora i rijeka

U izvještaju se navodi da je lani uništeno 10 tona neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS) u kompaniji "Polieks" u Beranama.

Kako je objašnjeno, na licu mjesta je uništeno 28 neeksplodiranih ubojnih sredstava jer je njihov transport bio veoma rizičan. Pored tih aktivnosti na kopnu, službenici Odsjeka za NUS vadili su eksplozivna sredstava iz mora i rijeka, u kojima su lani pronađene 243 topovske granate.

U tom dokumentu se dalje navodi da opremljenost službi zaštite i spasavanja varira od opštine do opštine, dok je prosječna starost lične zaštitne opreme osam i po godina.

– Lična zaštitna oprema koju posjeduju službe zaštite i spasavanja dotrajala je u većini opština na sjeveru Crne Gore. U opštinskim službama za zaštitu i spasavanje ima ukupno 161 vozilo, od toga je 97 vatrogasno-spasilačkih vozila ispravno i u punom kapacitetu, a ostalih tehnički ispravnih vozila je 36. Ukupno je neispravno 31 vozilo – konstatovano je u dokumentu Direktorata.

Jedinica za gašenje požara iz vazduha raspolaže sa tri aviona za gašenje požara tipa AT-802/802A, dok im podršku obezbjeđuju dva helikoptera Direkcije– Avio-helikopterska jedinica tipa "ABell-412" i "ABell-212" za izviđanje i lociranje požara, kao i za transport timova za gašenje požara. U izvještaju se navodi da su dva protivpožarna aviona oštećena u toku operacija gašenja požara, dok helikopter "ABell212" tokom 2022. godine nije bio operativan zbog isteka vremenskih resursa, odnosno radova nivoa petogodišnjih pregleda.

– Tokom požarne sezone, u slučajevima kada su požari prevazilazili kapacitete opštinskih službi zaštite i spasavanja, angažovane su Avio-helikopterska jedinica MUP-a i helikopteri Vojske Crne Gore. Avio-helikopterska jedinica MUP-a je tokom 2022. godine gasila požare na lokacijama: Kruševik–Virpazar, Gola Glava, Lipova Ravan, Vojnik, Kupusca, Zelenički Kabao, Krševo, Jasenovo Polje, Bogetići, Brijeg, Korita, Kržanja, Kamenik, Radovče, Kokoti, Šteke, Farmaci, Seoce, Bratonožići, Mala Rijeka, Bandići, Donji Zagarač, Bijela Gora, Nudo, Vilusi, Njivice, Bjelotina, Stoliv, Vrmac, Osječenica, Ceklin i Rijeka Crnojevića. Protivpožarna avijacija Avio-helikopterske jedinice u periodu od 1. januara do 31. decembra 2022. godine ostvarila je ukupno 121:06 čas letjenja, ili 387 letova (trenaža – 30:54 časova ili 122 leta; gašenje požara – 90:12 časova ili 265 letova) i ukupno je odbačeno oko 795.000 litara vode. Ukupan nalet helikoptera u 2022. godini je 24 časa, a ukupan broj letova 78 – precizirano je u izvještaju.

Helikopteri Vojske Crne Gore su u prošloj godini gasili požare na lokacijama Jasenova, Međuriječje, Šteke i Brskut u martu, Veruša u aprilu, Vojnik, Zelenika, Plužine, Bogetići, Nedajno, Durmitor i Grahovo u julu, Nudo, Njivice, Grahovo, Osječenica, Herceg Novi, Vrmac, Sitnica, Bogetići, Igalo, Morinj, Bijela, Perast, Risan i Bar u avgustu i Ulcinj u septembru, a ukupan nalet helikoptera bio je 178:15 časova, a utrošak vode 1.099 tona.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.