Konačan iznos ovih sredstava nije poznat, ali se pretpostavlja da je riječ o oko 50 miliona eura, čime bi se dio bivših radnika u potpunosti naplatio, dok bi ostatak djelimično namirio potraživanja. Ipak i dalje postoji jedan dio radnika koji do sada nije uspio da naplati ni jedan jedini cent.
Na jednoj od prethodnih sjednica Vlade ministar finansija Aleksandar Damjanović istakao je da bi se sa isplatom sredstava prema bivšim radnicima moglo početi u toku ove ili sledeće godine, kako bi se konačno ispravila nepravda prema njima.
Jedan od bivših radnika Dragan Asanović ističe da nepunih 18 godina čekanja na zakonom stečenu zaradu koja im pripada, odaje utisak neodgovornosti države, koja se ponaša kao da radnicima dijeli nekakvu milostinju.
– Najave kada će se početi sa isplatom novca izgledaju kao da politički lideri daju novac iz svog džepa, a ne naše davno zarađene plate, prije 20 i više godina. Presudom koja je donesena prije 17 godina, uskoro postajemo "punoljetni". Koliko nas neće biti među živima do tog "punoljetstva"? Ima li neko osjećaj odgovornosti za ništa učinjeno za radnike "Radoja Dakića" – navodi Asanović.
On ističe da su sredstva koja im pripadaju, a koja su do sada plaćena, davana na kašičicu i sporadično.
– Država nam daje to kao bolesniku infuziju ili na kašičicu povremeno. Ko "čuva" naše pare? Naše pare su izgubile na vrijednosti 30 odsto, možda i više. Možda neko sa njima gradi stambene zgrade, hotele i nad nama se iživljava ukidajući nam pravo na život, lijek, željni svega u najdemokratskijoj zemlji svijeta, po mišljenju nekih ambasadorki. U presudi jasno piše od dana pravosnažnosti do isplate duga prema nama teče kamata. Sve ostalo je neutemeljeno, neustavno, nemoralno i poništava već donijetu presudu. Tražimo da se presuda sprovede po njenim zaključcima u najkraćem roku jer para očigledno ima – poručio je Asanović.
Stečaj u fabriku "Radoje Dakić" uveden je prije pet i po godina zbog poreskog duga od 10,8 miliona eura.
Većina imovine u stečaju je prodata, pa je do sada inkasirano više desetina miliona eura, od čega je radnicima isplaćeno nešto manje od 14 miliona, dok je još oko 10-ak miliona blokirano na računu. Ta sredstva su u blokadi zbog toga što su spisi predmeta predati Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), prenosi Dan.
Komentari