Indeks slobode medija: Vlast u CG bi da kontroliše, brine da bi strani vlasnici mogli uticati na uređivačku politiku

Indeks slobode medija: Vlast u CG bi da kontroliše, brine da bi strani vlasnici mogli uticati na uređivačku politiku

Crna Gora je u ovogodišnjem izvještaju Reportera bez granica zauzela 39. mjesto, umjesto prošlogodišnjeg 63. po indeksu slobode medija.

U izvještaju, koji je objavljen danas na Svjetski dan slobode medija za Crnu Goru, se navodi da Ustav i zakoni garantuju slobodu govora i izražavanja, ali da je sloboda štampe i dalje ugrožena političkim miješanjem, nekažnjenim napadima na novinare i ekonomskim pritiscima.

Navodi se da Crna Gora ima više od 150 registrovanih medija, uključujući tri dnevna lista, četiri TV emitera sa nacionalnim frekvencijama (među kojima je javni servis) i jednu novinsku agenciju. Tri od četiri televizijske mreže sa nacionalnom pokrivenošću su djelimično ili u potpunosti u stranom vlasništvu, uglavnom kompanija iz susjedne Srbije.

Politički kontekst

- Nakon prvobitnog poraza DPS-a 2020. godine, pritisak vlasti i napadi na novinare su donekle smanjeni, ali nove vlasti i dalje pokušavaju da kontrolišu pojedine medije i novinare. Štaviše, postoji zabrinutost da će strani vlasnici nekih medija uticati da uređivačka politika služi interesima drugih vlada (srpske, na primjer) ili interesima njihovih lokalnih političkih miljenika - navedeno je u izvještaju Reporteta bez granica.

Ističe se da je Crna Gora društvo duboko podijeljeno po etničkim, vjerskim i političkim osnovama pored autoritarne političke kulture naslijeđene iz prošlosti.

- U takvom okruženju, mediji se često optužuju da rade za strane interese i izdaju naciju ili crkvu. Kampanje protiv profesionalnih novinara često vode političari iz vladajućih i opozicionih partija - ističe se u izvještaju.

Dodaje se i da su skoro svi napadi na novinare koji su se desili u posljednjih godinu dana razriješeni, ali da mnogi ostaju nekažnjeni, uprkos obećanjima vlade koja je došla na vlast 2020. da će preduzeti korake da ih riješi.

- Jedan od takvih slučajeva je i ubistvo glavnog urednika Duška Jovanovića i pokušaj ubistva istraživačke novinarke Olivere Lakić. Novinar Jovo Martinović je 2023. godine, poslije sedam godina postupka, konačno oslobođen neosnovanih optužbi za pripadnost kriminalnoj grupi - naglašeno je u izvještaju.

Region

Kada je riječ o zemljama iz regiona, Sjeverna Makedonija je na 38. mjestu na listi, Hrvatska je na 42. poziciji, Slovenija na 50, Kosovo na 56, Bosna i Hercegovina je na 64, a Srbija na 91. mjestu.

Albanija je 96. na svjetskoj listi po indeksu slobode medija.

Na listi se nalazi 180 zemalja svijeta, prva je Norveška, a posljednja je Severna Koreja.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.