“Podjele u društvu više fabrikovane nego što su stvarne”
Ilustracija

Brano Mandić poručio

“Podjele u društvu više fabrikovane nego što su stvarne”

U crnogorskoj politici u protekle dvije i po godine dogodila se više generacijska smjena, nego suštinska promjena, smatra novinar, pisac i kolumnista Brano Mandić.

“Isti su problemi ostali u Crnoj Gori i njima se niko ne bavi”, saopštio je Mandić u emisiji "Stav" na TVCG.

Smatra i da su podjele u našem društvu više fabrikovane nego što su stvarne. Tu vidi i odgovornost nekih medija. 

“Povodom nasilja koji se dešava, neke moje kolege priželjkuju i voljeli bi da vide da je to međunacionalno nasilje. Ja vidim da oni imaju gotovu konstrukciju Crne Gore kao Bosne, samo im treba jedan krvavi dokaz da bi njihova konstrukcija i politička mašinerija proradila. Ja mislim da su te podjele na terenu prilično manje, nego što se pumpaju kroz medije i paramedije”, kazao je Mandić.

Tragedija u Beogradu alarm i za Crnu Goru

Tragedija koja se juče dogodila u Beogradu, kada je učenik ubio osam đaka i radnika obezbjeđenja u školi i masovno ubistvo na Cetinju, iz avgusta prošle godine, dio su, kaže Mandić, regionalne agresije koju mi živimo.

“Ja sam pokušao da razmislim zašto smo mi tako agresivni, ja ne vidim drugi način nego da to definišem kroz jednu vrstu patrijarhata, piramidalnog i naredbodavnog, koji smo mi naslijedili gdje se agresija ne smije usmjeriti ka autoritu nego ka dolje, gdje se ne govori o ličnim problemima pojedinaca. Zato je od početka godine bilo 36 samoubistava. Ovo što se desilo u Beogradu trebalo bi da bude alarm i u crnogorskim školama”, poručio je Mandić.

Novinarstvo sve više jedan promašeni poziv

Govoreći po stanju u crnogorskim medijima i ambijentu u kojem rade danas novinari u Crnoj Gori, Mandić kaže da ne vidi značajne promjene u odnosu na nekoliko godina ranije.

“Velike razlike nema. Ne vidim značajnu promjenu, riječ je o sporoj tranziciji koju bih nazvao odumiranjem profesije. Novinarstvo sve više vidim kao jedan promašen poziv u vremenu 4. tehnološke revolucije, a svaka revolucija jede svoju djecu”, kazao je Mandić.

On navodi da su mediji izgubili primat da usmjeravaju društvo i da mu daju pečat.

“Ne znam ko je prva moć, ali su mediji sporedna moć”, kazao je Mandić.

On navodi i da postoji odgovornost medija za stanje u crnogorskom društvu. Danas se, ističe Mandić, sa malo novca može napraviti medij, koji može da targetira ljude.

“Važno je napraviti što više malih ostrva slobode, normalnog etičkog izvještavanja. Uloga RTCG u tom smislu je presuda. Javni servis je vjerovatno bila najzaraobljenija institucija ove države u zadnjih 30 godina. To je bio rasadnik poltronstva i rasadnik poslušnog novinarastva i krenulo se ka modernizaciji”, ističe Mandić.

On dodaje da ne prati detaljno crnogorske medije, ali na Javnom servisu uočava promjene.

“Ja sam izgubio dosta živaca da pratim crnogorske medije, radim to iz daleka i naravno da mogu da vidim da se radi o promjenama, kada se to uporedi sa vremenom apsolutne partijske strahovlade vidimo da se ide negdje, pa ćemo da vidimo gdje, ja iskreno nisam optimista”, poručio je Mandić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.