Ćorović ističe da su lokalna samouprava i Skupština opštine uputile inicijativu Vladi Crne Gore i resornom ministarstvu da se uključe, i da preduzmu određene mjere kako bi se ovaj problem koliko – toliko riješio. Za potrebe javnih ustanova i institucija koje su prepoznate kao veliki zagađivači vazduha, Opština je obezbijedila sredstva za nabavku filtera i prečišćivača vazduha.Za ove namjene iz budžeta je izdvojeno 60.000 eura.
Završena je instalacija sistema za prečišćavanje vazduha na objektu Centra za djelatnosti kulture, koja je prepoznata kao jedan od većih zagađivača u centru grada, a planirana je ugradnja filtera na još nekoliko državnih institucija i javnih ustanova u Bijelom Polju. Brzo ćemo krenuti sa ugradnjom još dva filtera. Jedan će biti postavljen na kotlovima objekta u kojem su smješteni Više i Osnovno tužilaštvo i Sud za prekršaje, odakle se inače zagrijeva i zgrada Opštine, a treći najvjerovatnije u Osnovnoj školi "Risto Ratković" u naselju Nikoljac - istiće Ćorović i pojašnjava da je nakon instalacije mjerne stanice za kontrlu kvaliteta vazduha u naselju Nikoljac, tačnije pored Osnovne škole "Risto Ratković", počela kontrola kvaliteta vazduha u Bijelom Polju, i nažalost, rezultati tih mjerenja, posebno u zimskom periodu, odnosno u grejnoj sezoni, pokazuju konstantno povećane koncentracije PM10 i PM 2,5 čestica.
Radi se o zagađujućim česticama koje su veličine dva i po milimikrona i deset mikrona,dakle, mogu štetno uticati na zdravlje ljudi ukoliko su u dužem vremenskom periodu prisutne u vazduhu- pojašnjava Ćorović i dodaje da stanje u Bijelom Polju jeste malo zabrinjavajuće u zimskom periodu jer se većina domaćinstava u stambenim zgradama i kućama grije na čvrsta goriva koja nijesu ekološki prihvatljiva, kao što je ugalj i sirovo drvo. Takođe, kaže Ćorović, problem stvaraju i institucije koje se svoje poslovne prostore zagrijavaju na ekološki manje prihvatljiva goriva, a svakako, prisutni su i izduvni gasovi od automobila.
Komentari