Zvanično naoružano 52.340 građana Crne Gore
Ilustracija

Zvanično naoružano 52.340 građana Crne Gore

Nezapamćeni krvavi pir u kojem je učenik sedmog razreda u osnovnoj školi u Beogradu ubio osam učenika i radnika obezbjeđenja i ranio sedam osoba i juče je bio glavna tema u svim medijima u regionu. Kako su prenijeli mediji, to je prvi slučaj u svijetu da je dijete tih godina postalo masovni ubica s tolikom brojem žrtava. Mnogi su se poslednjih dana prisjetili i još uvijek svježih rana masakra na Cetinju, kada je Vuk Borilović prije nešto više od pola godine za svega nekoliko minuta ubio deset, a ranio šest osoba, nakon čega je ubijen. Tragični događaji ovakvih razmjera jasno ukazuju da treba preventivno djelovati, naročito kad je u pitanju izdavanje dozvola za oružje, ali nadležni moraju raditi i na suzbijanju nelegane trgovine oružjem. Crna Gora je, sa Srbijom, godinama u vrhu po pitanju broja komada oružja u odnosu na broj stanovnika, ali i po pitanju najtežih krivičnih djela koja su počinjena iz vatrenog oružja.

Ministar bez portfelja i stručnjak za bezbjednost Zoran Miljanić juče je za TV "Vijesti" kazao da se procjenjuje da u našoj zemlji postoji čak između 40.000 i 80.000 komada nelegalnog oružja. Prema njegovim riječima, dozvolu za držanje oružja u Crnoj Gori ima 52.340 građana.

Napomenuo je i da neka istraživanja pokazuju da Crna Gora dijeli treće i četvrto mjesto sa Srbijom po broju izdatih dozvola građanima, iza SAD i Jemena.

"Ako to nije upozorenje, onda ne znam šta je", rekao je Miljanić i ukazao da su najveći problem u Crnoj Gori veze i protekcija, odnosno da i "neko ko nije zdravstveno u stanju" može doći do dozvole za posjedovanje oružja.

Iz Uprave policije juče nijesu odgovorili na pitanja "Dana" koliko je nelegalnog oružja zaplijenjeno prošle godine. U izvještaju o radu za prošlu godinu navedeno je da je policija sprovodila intenzivne aktivnosti na kontroli sprovođenja Zakona o oružju, posebno zabrane nošenja vatrenog oružja na javnom mjestu, te da je to preventivno uticalo na stabilnost javnog reda i mira.

"Tokom 2022. godine policija je od građana oduzela preko 30 odsto više komada oružja. Napominjemo da je od ukupno oduzetog vatrenog oružja (412) u ilegalnom vlasništvu bilo 145", piše u izvještaju.

Takođe, u tom dokumentu je navedeno i da su u toku 2022. godine, po liniji rada kriminalističke službe, oduzeta ukupno 322 komada oružja – 284 komada vatrenog oružja, 10 komada gasnog oružja, osam komada hladnog oružja...

Kriminolog Velimir Rakočević ocijenio je u izjavi za "Dan" da su dostupnost oružja i slaba preventivna aktivnost najveći problem.

"Dostupnost oružja uvijek je bila veliki problem, okidač za izvršenje najtežih zločina. Zabrinjavajući su podaci da smo u vrhu država u svijetu po izvršenju najtežih krivičnih djela iz vatrenog oružja, kao i prema broju komada oružja koje je u vlasništvu građana. To su tamne brojke koje dovode do problema da se najteža krivična djela izvrše oružjem u nelegalnom posjedu", kazao je Rakočević.

Treba razoriti ilegalno tržište

Rakočević je izričit da je neophodno da se problem velikog broja komada oružja u posjedu građana stavi na dnevni red kroz strategiju i da treba razoriti ilegalno tržište oružja.

"Zbog geostrateškog položaja zemlje, to nije jednostavno, ali se mora djelovati preventivno. Ozbiljni izazov je i da se izvrši redukcija oružja, kao i da se pooštri procedura za izdavanje dozvola za posjedovanje. Osim toga, mora se sprovesti i provjera izdatih dozvola, odnosno lica koja imaju odobrenje za posjedovanje oružja, gdje može doći do njegove zloupotrebe. Uvijek se djeluje na posledice, a neophodno je djelovati preventivno", naglasio je Rakočević.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.