Brod je djelimično potonuo kod ostrva Đilja u Tirenskom moru.
Stručnjaci su danas procijenili da li bi jak vetar i nevrijeme koje su zahvatili Tirensko more mogli omesti uspravljanje broda, ali, uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama, ta operacija ipak nije odložena, prenijeli su italijanski mediji.
Uspravljanje broda, kako je najavljeno, trebalo bi da počne u ponedjeljak ujutru oko šest časova.
Ovakva akcija nije nikada ranije izvedena, i timovi koji rade na izvlačenju broda upozoravaju da rizici postoje, prije svega mogućnost da bi olupina mogla da se raspadne na djelove tokom izvlačenja, jer se ne zna u kakvom je stanju potopljeni dio do kojeg se ne može prići.
"Optimista sam i, uprkos strahu koji postoji jer ovakva akcija nije nikada ranije izvedena, vjerujem da ćemo uspjeti da brod dovedemo u luku", rekao je gradonačelnik Đilja Serdjo Orteli.
Brod "Kosta Konkordija" dug je 290 metara i težak 114 hiljada tona. U procesu pripreme konstrukcija predvidjenih za uspravljanje broda upotrijebljeno je 30 hiljada tona čelika, i uloženo više od 60 miliona eura.
Uspravljanje broda trebalo bi da traje 10 do 12 sati, ali stručnjaci koji upravljaju tom operacijom ukazali su da je teško predvidjeti koliko će tačno vremena biti potrebno da se brod odvoji od stijena i, uz pomoć pomoćnih konstrukcija, uspravi.
Konačno dovlačenje broda u luku moglo bi da potraje nekoliko mjeseci, precizirali su italijanski mediji, prenoseći izjave stručnjaka.
"Konkordija" je u noći 13. januara 2012. udarila u greben u blizini ostrava Điljo i prevrnula se kada je kroz rasekotinu dugačku 53 metra voda prodrla u potpalublje. Od 4.200 putnika i članova posade, poginule su 32 osobe, a tijela dvije zrtve nisu nadjena, te se pretpostavlja da su na dnu olupine.
U julu je petoro službenika kompanije Kosta, poslije nagodbe s tužilastvom, osudjeno na nešto manje od tri godine zatvora zbog ubistva.
Kapetan broda Frančesko Sketino, kome se sudi takodje zbog ubistva, negira sve optužbe tvrdeći da greben u koji je brod udario nije bio ubilježen u njegove nautičke karte. Medjutim, taj greben je dobro poznat, a brod je u vrijeme udesa bio daleko van bezbjednog područja i bio je znatno skrenuo s kursa, previše prišavši obali ostrva.
Pošto je brod naletio na greben i voda počela da prodire u mašinsku salu, prekinuvši nakratko snabdijevanje strujom, kapetan - iako više nije imao kontrolu nad brodom, nije o udesu radiom obavijestio lučke vlasti, niti zatrazio pomoć, već je uporno davao naloge da se brod vrati na prvobitni kurs.
Vjetar je brod najprije ponio ka pučini, a zatim pogurao u suprotnom smjeru i bacio na stijenje Đilja.
Kapetan je tek sat kasnije proglasio uzbunu na brodu i naredio evakuaciju. Medjutim, putnici su mobilnim telefonima već bili obavijestili lučke vlasti koje su poslale najbliže brodove i čamce u pomoć.
Kosta je dio najveće svetske kompanije za krstarenja "Karnival" (Carnival Corp.) iz Majamija, SAD. (Beta)