Fronteks će, predviđeno je usvojenim sporazumom, štititi ubuduće cjelokupnu crnogorsku granicu, a ne samo područja na zajedničkoj granici sa EU državama (Hrvatskom i Italijom) kao što je do sada bio slučaj.
– Sporazum između Evropske unije i Crne Gore o operativnim aktivnostima koje Fronteks sprovodi u Crnoj Gori odobrava se u ime Unije – piše u dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid.
SLUŽBENI LIST EU
Sporazum stupa na snagu objavom u Službenom listu Evropske unije.
– U odnosu na prethodni sporazum u okviru kojeg je Crnoj Gori pružena pomoć u oblasti upravljanja granicom i eventualnim kriznim situacijama koje se odnose na pojačani priliv migranata sa Bliskog istoka i konfliktnih područja samo na zajedničkoj granici sa EU državama, Hrvatska i Italija, novim sporazumom Savjet EU predviđa šire nadležnosti Fronteksa i to na granicama Crne Gore prema trećim zemljama, Albanija, Kosovo, Srbija, Bosna i Hercegovina - odakle je najveći priliv migranata i nedozvoljenih prelazaka državne granice. Sporazumom se predviđaju i zajedničke operativne aktivnosti timova Fronteksa sa Graničnom policijom Crne Gore – piše u sporazumu koji su potpisali Vlada i EU.
U Sporazumu o statusu između Crne Gore i Evropske unije o operativnim aktivnostima koje sprovodi Fronteks, navodi se i da se raspoređivanje Fronteksovog tima može vršiti na teritoriji Crne Gore, uključujući i njene kopnene, morske i vazdušne granice sa drugim zemljama.
Kad su u pitanju ovlašćenja koja će imati članovi Fronteksovog tima, u sporazumu se navodi da se pri obavljanju svojih zadataka i izvršavanju svojih ovlašćenja, članovi tima moraju pridržavati zakona i drugih propisa Crne Gore i primjenjivog prava Unije i međunarodnog prava.
DANSKA NE UČESTVUJE U ODLUCI
U dokumentu se ističe da Danska ne sudjeluje u donošenju ove odluke te ona za nju nije obavezujuća niti se na nju primjenjuje.
– S obzirom na to da ova odluka predstavlja daljnji razvoj šengenske pravne stečevine, Danska, u skladu s članom 4. navedenog protokola, u roku od šest mjeseci nakon što Savjet odluči o ovoj odluci odlučuje hoće li je sprovesti u svojem nacionalnom pravu – piše u dokumentu.
Članovi tima Agencije u Crnoj Gori, prema pomenutom sporazumu, uživaju velike privilegije i povlastice. Tako npr. članu Fronteksa carinici ne smiju da pretresaju lični prtljag, osim u izuzetnim okolnostima. Takođe, članovi tima ne mogu biti podvrgnuti nikakvom obliku hapšenja ili pritvora u Crnoj Gori niti mogu biti podvrgnuti nikakvom obliku istrage ili sudskog postupka u Crnoj Gori ili od strane organa Crne Gore, osim u posebnim okolnostima.
PRIVILEGIJE ČLANOVA FRONTEKSA
– Članovi tima uživaju imunitet od građanske i upravne jurisdikcije Crne Gore u odnosu na sva djela koja počine pri obavljanju svojih službenih dužnosti. Ako se protiv člana tima pokrene bilo kakav parnični ili upravni postupak pred bilo kojim sudom Crne Gore, nadležni organi Crne Gore o tome, bez odlaganja, obavještavaju izvršnog direktora Agencije. Prije pokretanja takvog postupka pred sudom, izvršni direktor Agencije potvrđuje sudu jesu li članovi tima predmetno djelo počinili pri vršenju svojih službenih dužnosti. Ako je djelo počinjeno pri vršenju službenih dužnosti, postupak se ne pokreće. Ako djelo nije počinjeno pri vršenju službenih dužnosti, postupak se može nastaviti – piše u sporazumu između Crne Gore i Fronteksa.
Takođe, ističe se i da su sve prostorije i objekti Agencije u Crnoj Gori nepovredivi i izuzeti od pretresa.
– Prostorije, uključujući stambene prostorije, prevozna sredstva, sredstva komunikacije i imovina, uključujući svu prepisku, dokumenta, lične isprave i imovinu članova tima, su nepovredivi, osim u slučaju mjera izvršenja koje su dopuštene u skladu sa stavom 9 ovog člana – navodi se u dokumentu.
Osim toga, Crna Gora odgovorna je za svu štetu koju članovi tima prouzrokuju trećim stranama pri vršenju svojih službenih funkcija.
Komentari