Ključno pitanje dana jeste da li će Redžep Tajip Erdogan i njegova AKP, nakon duže od 20 godina na vlasti, i dalje predvoditi državu. Ispitivanja javnog mnjenja govore kako opozicija nikad ranije nije bila bliža pobjedi.
Moguć drugi krug
Kada je o predsjedničkim izborima riječ, Erdoganov glavni protivkandidat je Kemal Kiričdarolu, oko kojeg se ovog puta okupila gotovo cjelokupna opozicija. Kiličdarolu je, pritom, lider Republikanske narodne partije, stranke lijevog centra koju je svojevremeno utemeljio Kemal Ataturk.
Preostala dva kandidata osvojiće neznatan broj glasova, ali moguće i dovoljno važan da izborna trka ode u drugi krug.
Naime, većina anketa jasno je ukazala kako apsolutnog pobjednika neće biti, te da bi građani Turske na birališta mogli i za 14 dana, kada bi donijeli i definitivnu odluku da li će čelnik države u narednih pet godina biti Erdogan ili Kiličdarolu.
Ključna je podjela na Narod i Naciju
Što se parlamentarnih izbora tiče, tu će definitivno sve biti izvjesno večeras. Erdoganova AKP izlazi na izbore u okviru koalicije Narod, a vrlo je moguće da će ona danas osvojiti manje od 45 odsto glasova.
Sa druge strane, glavna opoziciona snaga, koju predvodi Kiličdarolu, jeste koalicija Nacija. Pojedine ankete jasno su ukazivale kako ona ima veću podršku od Erdoganove koalicije, ali ne i dovoljnu za preuzimanje vlasti.
Tvrdokorna ljevica mogla bi biti “tas na vagi”
Stoga, vrlo lako moglo bi se dogoditi da sve bude zavisilo od ljevičarskog bloka Alijansa rada i slobode. U pitanju je lista koja okuplja niz partija i pokreta koji se zalažu za jednakost, sekularnu državu, ljudska prava, a najprije za, kako sami ističu, kraj vladavine jednog čovjeka.
Pomenuti blok objedinio je niz faktora, od onih koji se bore za prava Kurda, preko tvrdokornih socijalista i ljevičara, sve do marksista. Sigurno je da će Alijansa preći cenzus, a po nekim anketama bi mogla i iznad 12 odsto.
Lider Alijanse je komunista porijeklom iz naše regije
Iako iz tog bloka nijesu bili decidni u tome sa kim bi, u slučaju da budu “tas na vagi”, ušli u postizbornu koaliciju, čini se kako je to i više nego jasno. Naime, osim što se protive Erdoganovoj vladavini, oni su uoči predsjedničkih izbora odustali od svog kandidata u korist Kiličdarolua, a sa drugim opozicionim strankama sklapali su i niz koalicija na lokalnom nivou.
Inače, pomenutu koaliciju predvodi Erkan Baš, koji je od mladosti bio komunista, a koji je porijeklom iz naše regije. Naime, njegova porodica, koja je nosila prezime Jusović, u doba SFR Jugoslavije preselila je u Njemačku.
Prve rezultate saznaćemo oko 20 časova
Što se samih birača tiče, ukupno ih je 64 miliona. No, njih 3,4 miliona su u inostranstvu i svoje pravo glasa iskoristili su minulih dana.
Izlaznost u Turskoj je uobičajeno visoka – prije pet godina iznosila je čak 87 odsto.
Biračka mjesta biće zatvorena u 17 časova, no izvještavanje o rezlutatima zabranjeno je do 20 časova. Kada smo kod toga, tokom izbornog dana u Turskoj je zabranjena još jedna stvar – a to je služenje i prodaja alkohola.
Izvor:Analitika portal
Komentari