Bijelo Polje: Raskid ugovora o koncesiji ili radikalizacija protesta
MJEŠTANI BIJEDIĆA BOLAKIRALI MAGISTRALU BIJELO POLJE - PRIJEPOLJE/ -MILOVAN NOVOVIĆ

Bijelo Polje: Raskid ugovora o koncesiji ili radikalizacija protesta

Radovi na kamenolomu u selu Bijedići doveli su i juče do protesta mještana ovog kraja, ali i okolnih sela Voljavac, Pećarska, Pobrežja i Bjelica. Ovoga puta mještani su na pola sata blokirali magistralni put Bijelo Polje – Prijepolje, odnosno granični prelaz Dobrakovo, u mjestu Konatari. Za to vrijeme, sa obje strane stvorene su velike kolone vozila. Mještani su poslali poruke budućem predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, premijeru Dritanu Abazoviću i predsjednici Skupštine Danijeli Đurović, ali i svim ministrima, poslanicima, tužilaštvu, službama za privredni kriminal, inspekcijama i ostalim institucijama, zahtijevajući raskid ugovora o koncesiji. Mještani su najavili radikalizaciju protesta, ukoliko se ne udovolji njihovim zahtjevima.

– Tražimo da se pod hitno raskine ugovor o koncesiji zaključen između firme "Elas", vlasnika Šućra Omerovića, i Ministarstva kapitalnih investicija, ne čijem je čelu Ervin Ibrahimović, uz hitno preispitivanje ishitrene odluke. Poručujemo da ćemo svojim životima braniti ovaj prostor, da nećemo dozvoliti odvoženje tehničkog kamena i izgradnju bilo kakvih postrojenja za mljevenje kamena, čime bi bili ugroženi naši životi – poručio je u ime okupljenih Mlađen Grebović.

On je naglasio da na ovom prostoru živi preko 50 domaćinstava, među kojima su proizvođači organske hrane i pitao: "Zar mi nemamo pravo na čist vazduh, na pitku vodu, pravo da živimo slobodno".

– Naši preci su se borili za ovo parče zemlje ne žaleći svoje živote. Mi nemamo gdje da se selimo i nećemo se seliti da ćemo našim životima braniti ovaj prostor. Molimo vas da raskinete ugovor jer ovim činjenjem ugrožavate našu životnu sredinu – poručio je Grebović i dodao da u blizini postoji pećina gdje se narod sklanjao za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata, da tu postoje prirodni dragulji i arheološko nalazište iz doba neolita.

Mitrović: Ispitaćemo ko je mogao da da dozvole da se ovo radi

Ekološki aktivista iz Pljevalja i direktor NVO "Breznica" Milorad Mitrović kazao je da je nerazumljivo da se daje koncesija na skoro dva miliona kvadrata površine na području gdje se nalazi značajno arheološko nalazište.

– To je van svake pameti. Istražićemo od mjesne zajednice, pa preko Opštine, do Ministarstva kapitalnih investicija ko je mogao da da dozvole da se ovo radi – kazao je Mitrović i dodao da okupljeni građani skreću pažnju nadležnima u državi da ima još slučajeva sličnih Bijedićima.

– Širom Crne Gore niču nam kamenolomi kao pečurke poslije kiše i tako se devastira prostor i životna sredina. Krajnje je vrijeme da neko za to odgovara. NVO "Breznica" je podnijela preko 100 prekršajnih prijava u ovoj našoj ekološkoj državi. Moraju na ozbiljan način da se rješavaju ovi problemi, bez obzira ko je na vlasti – istakao je Mitrović.

– Tu su staništa sivih sokolova, koji patroliraju ovim prostorom i svojim piskavim glasom nadlijeću parkirane mašine nemoćni da ih spriječe u naumu. Zar sve ovo treba uništiti – pitao je Grebović nadležne.

Podršku okupljenima dao je i Petar Cerović, predstavnik Speleološkog društrva "Pauk", kazujući da je devastacija ovog prostora počela još prije deceniju i više neuspjelom izgradnjom hidroelektrane na Bistrici. Istakao je i da je kapitalni projekat Đalovića pećina "hajdučijom i nepoštovanjem propisa doveden u pitanje".

– Ko god pokušava da nešto devastira, imaće problem sa građanima Bijelog Polja – poručio je Cerović.

Podsjećamo, mještani Bijedića i okolnih sela danima su protestovali tako što su fizički onemogućili prolazak mašinama firme koja je pokrenula izgradnju kamenoloma na arheološkom nalazištu iz neolita, starom oko 6.500 godina. Vlasnik firme "Elas" Šućro Omerović na početku protesta je saopštio da za radove koje je započeo ima sve potrebne dozvole.

​Odgovor dobili samo od Uprave za zaštitu kulturnih dobara

Predstavnik Građanske inicijative "Zaštitimo Bijediće" Krsto Tvrdišić
kaže da su se obratili svim institucijama koje su uključene u davanje koncesije, a zasad su dobili odgovor samo od Uprave za zaštitu kulturnih dobara, koja je donijela rješenje o obustavi radova na arheološkom nalazištu.
– Zahtijevamo da se raskine ugovor o koncesiji i ispitaju sve eventualne nezakonitosti koje su dovele do potpisivanja ugovora. Da koncesionar popravi sve što je uništio i oštetio prilikom iskopa i prevoza kamena kamionima. Počev od ograde na mostu preko Bistrice, mosta na Voljavačkoj rijeci, asfalt koji je oštetio na više mjesta, kao i makadamski put do Bijedića jer je u katastrofalnom stanju. U slučaju neispunjavanja zahtjeva, radikalizovaćemo proteste i podnijeti prijave nadležnim službama – istakao je Tvrdišić, prenosi Dan.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.