Zloupotrebe subvencija za plate osoba sa invaliditetom ovih su dana su fokusu javnosti. I to kroz enormne iznose koji im se navodno isplaćuju, a poslodavac od države dobija 75 odsto od te zarade.
Da mogućnosti za zloupotrebu postoje svjesni su u Udruženju mladih sa hendikepom ali upozoravaju da u ovoj priči najveću štetu trpe oni.
"Da budem potpuno jasna - ako zloupotrebe postoje onda oni koji ih čine moraju biti odgovorati za to. Sve suprotno od toga nanosi samo štetu osobama s invaliditetom, ne ni poslodavci ni državi, a nas označava štetočinama, lopovima i nemoralnima", kazala je Marina Vujačić iz Udruženja mladih sahendikepom.
Iz Udruženja ukazuju da država ima mnogo veće troškove kada je OSI nezaposlena te da se ovim destimulišu za rad i izlažu stigmatizaciji
"Logičan slijed stvari podrazumijeva osjećaj beskorisnosti i beznađa kod samih OSI koje će onda radije ostati kući nego da vrlo vjerovatno završe u nekoj mediju, u tekstu i kasnije stigmatizovani od zajednice", kazala je Vujačić.
Zbog uočenih nelogičnosti i štete koju država trpi ovakvim subvencionisanjem iz resornog ministarstva su najavili izmjene Zakona a iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju poručuju da je država u poslednjoj deceniji prihodovala više nego što je dala.
"Sve dok državni budžet na neki način nevrati OSI tih preko 100 miliona eura ja kao aktivista u pokretu OSI nikada neću prihvatiti da treba ograničiti iznos plata za subvencionisanje ili kako se pominje u javnosti i samu platu", kazao je Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje Goran Macanović.
Izvor:RTCG
Komentari