“Ko nije vjerovao, sada može da vidi. Valja očekivati da Tužilaštvo reaguje, kao što je formiralo predmet u slučaju pokliča navijača Sutjeske”, kazao je za Pobjedu Martinović.
On kaže da ne iznenađuje to što inicijativa za isticanje trobojki dolazi od čovjeka koji je za sunarodnike rekao da su “Turci i Balije koji autobusima dolaze da glasaju u Pljevljima”.
“Pitanje je samo da li smo mi kao društvo spremni da na takve pojave reagujemo adekvatno”, kazao je Martinović.
Vraneš se u zahtjevu koji je uputio svim direktorima opštinskih javnih ustanova i preduzeća da na zgradama hitno istaknu trobojke, poziva na član 11 Zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola koji propisuje da se ,,u jedinicama lokalne samouprave, u kojima, prema rezultatima posljednjeg popisa, pripadnici manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice čine većinsko stanovništvo, na zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova stalno vije i zastava tog manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice“.
Vraneš je tim zahtjevom koji koriste pripadnici Bošnjaka i Albanaca gdje vrše vlast pozvao - na manjinski status Srba.
Politički analitičar Zlatko Vujović kazao je da se navedena odredba Zakona odnosi na nacionalne manjine koje postoje u Crnoj Gori, a Srbi se tako ne tretiraju.
“To znači da bi ovaj zakon mogao da se primjenjuje na Srbe jedino ukoliko bi došlo do redefinisanja njihove pozicije. Međutim, nijesam siguran da Srbi u Crnoj Gori žele da ih smatrate nacionalnom manjinom. U tom slučaju isticanje tih simbola treba dovesti u vezu sa kršenjem zakonskih propisa i mora se postupiti u skladu sa tim. To znači da predsjednik Opštine Pljevlja očigledno zloupotrebljava svoju službenu funkciju i shodno tome mora da snosi posljedice”, ocijenio je Vujović.
Izvor:Analitila Portal
Komentari