ASK: Vučković prekršila zakon jer je prijavila netačne prihode

ASK: Vučković prekršila zakon jer je prijavila netačne prihode

Nije poznato da li će se i na koji način objavljivanje odluke Agencije za sprečavanje korupcije reflektovati na ishod za danas najavljene sjednice Sudskog savjeta koji bi, na osnovu presude Upravnog suda, trebalo da odlučuje o izboru Vučković za predsjednicu Vrhovnog suda

Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila je da je javna funkcionerka, sutkinja Vesna Vučković prekršila član 23 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije, jer u izvještaju o prihodima i imovini za 2020. godinu nije unijela tačne i potpune podatke, na način što je prijavila prihod manji za 703,92 eura, a na ime supruga prihod manji za 403,82 eura.

To se navodi u zvaničnoj odluci Agencije koja je objavljena 12. juna na sajtu ove institucije, uz napomenu da je ASK sprovela sve provjere i utvrdila činjenice i okolnosti za donošenje pravilne i zakonite odluke, koji su potvrdili da Vučković nije dala tačne podatke.

Nije poznato da li će se i na koji način objavljivanje odluke Agencije za sprečavanje korupcije reflektovati na ishod za danas najavljene sjednice

Sudskog savjeta koji bi, na osnovu presude Upravnog suda, trebalo da odlučuje o izboru Vučković za predsjednicu Vrhovnog suda.

Tok upravnog postupka

U odluci kojom je naveo da je javna funkcionerka prekršila zakon, ASK precizira i da je Vučković u toku upravnog postupka izjavila primjedbu da je u izvještaju sa bar-kodom 200004 157216 podnijetom Agenciji 17. marta 2021. godine dala tačne podatke, ali da postupak nije urađen po pravilima Zakona o sprečavanju korupcije niti je kontrola podataka urađena u roku od 30 dana od dana predaje štampanog obrasca Agenciji. Vučković je pritom izrazila sumnju da nije slučajno izabrana da bi bila kontrolisana već je to ASK uradila nakon što je ona imenovana za v. d. predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore.

Tvrdnju da je u originalnom izvještaju navela tačne podatke, a da je njih neko navodno naknadno mijenjao u ASK, Vučković je tokom sprovedenog upravnog postupka nastojala da potkrijepi uporednom kopijom - izvještajem dostavljenom Sudskom savjetu 17. marta 2021. godine u kojem se navode drugačije cifre.

ASK je, međutim, naveo da je provjerom utvrdio da kopija dostavljena Sudskom savjetu ne sadrži na svakoj strani, osim naslovne, neophodne i tipske oznake bar-koda, datuma i tačnog vremena pod kojim je dokument originalno zaveden. Odnosno da je to „naknadno popunjen i prilagođen izvještaj utvrđenom činjeničnom stanju“.

Uporedo, ASK je nakon takvog razvoja događaja, 12. juna ove godine zatražila od v. d. VDT Tatjane Begović da tužilaštvo preduzme mjere i radnje i utvrdi kako je moguće da u opticaju postoje dva dokumenta o istoj stvari, jer postoji osnovana sumnja da je jedan od njih falsifikovan, odnosno naknadno mijenjan.

Sporna kopija izvještaja

U odluci kojom precizira da je Vučković prekršila zakon, ASK navodi da nije utvrdio osnovanost navoda javne funkcionerke Vučković koja je tvrdila da je u izvještaju koji je predala Agenciji i Sudskom savjetu Crne Gore navela tačne podatke za sebe i supruga.

– Jedini izvještaj koji je imenovana popunila je onaj koji je i fizički predala Agenciji, koji ima 15 strana, sa bar-kodom na svakoj od petnaest strana, a koji je Agencija i provjeravala upoređivanjem istog sa bazama podataka Uprave prihoda i carina Crne Gore, na osnovu kojeg je i utvrdila činjenično stanje predstavljeno u izreci odluke – navodi se u odluci ASK.

Dodaje se da, kada je u pitanju kopija izvještaja, na koji se javna funkcionerka Vučković poziva da je u njemu navela tačne podatke a koji je predala i Sudskom savjetu Crne Gore, Agencija ukazuje da se radi o dokumentu koji u odnosu na original ima istu samo prvu stranu.

- Original ima 15 strana, a ,,naknadno popunjeni i prilagođeni izvještaj utvrđenom činjeničnom stanju“ 14 strana. Original mora imati bar-kod u lijevom donjem uglu na svakoj od 15 strana, a da ,,naknadno popunjeni i prilagođeni izvještaj utvrđenom činjeničnom stanju“ ima samo na prvoj strani, dok na ostalih 13 strana nema, iz kojeg razloga Agencija nije cijenila takav dokument, jer nije pravno valjan dokaz, pa samim tim ni stavke u poljima 3.1 13.6, u kojima je nakon pokrenutog upravnog postupka ispravljen prihod kako za javnu funkcionerku tako i za člana domaćinstva njenog supruga, a sve u cilju izbjegavanja odgovornosti v. d. predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore – navodi se u odluci ASK.

Čvor da razmrsi tužilaštvo

Ovakav zaplet bio je razlog što je ASK, kako su to obrazložili u zvaničnom zahtjevu upućenom VDT-u, zamolila državno tužilaštvo da preduzme konkretne mjere i radnje i utvrdi kako je i čijim propustom, ili namjerom, došlo do toga da u opticaju postoje dvije različite verzije izvještaja o prihodima i imovini sutkinje i vršiteljke dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Vučković za 2020. godinu, jedna predata Agenciji, a druga Sudskom savjetu, povodom kojih je ASK pokrenuo upravni postupak o provjeri tačnosti datih podataka.

ASK, naime, u obraćanju VDT-u problematizuje i smatra nemogućim da na zakonit način budu generisana dva dokumenta sa različitim izvještajnim podacima o prihodu javnog funkcionera.

Ističu da je od izuzetne važnosti da se ta okolnost u slučaju Vučković istraži, odnosno utvrde činjenice od kojih zavisi i sam ishod upravnog postupka koji je u toku, kao i potencijalno utvrđivanje kršenja antikorupcijskih zakona, odnosno eventualno povlačenje pitanja disciplinske odgovornosti/postupka protiv Vučković i to zbog težeg disciplinskog prekršaja iz člana 108 Zakona o Sudskom savjetu.

Iz ASK-a u obraćanju VDT-u ukazuju da, istovremeno, stoje na raspolaganju da se obavi vještačenje njihovog IT sistema kako bi se utvrdilo da li je, kako tvrdi Vučković, izvještaj koji je ona podnijela naknadno mijenjan u ASK ili je posrijedi neka druga okolnost, odnosno potencijalno postojanje osnova za disciplinsku odgovornost Vučković.

Napomenuli su da su svaka intervencija i pristup bilo kojem aktu u IT sistemu Agencije za sprečavanje korupcije provjerljivi i da bi svaka eventualna izmjena i pristup sa bilo kojeg računara morala da ostavi trag, tako da su preporučili tužilaštvu da sprovede provjere vezano za izvještaj o prihodima i imovini javne funkcionerke Vesne Vučković.

– Imajući u vidu navedeno, te činjenicu da se pojavljuju dva dokumenta o istoj stvari, te da do toga nije moglo doći na zakonit način, molim Vas da preduzmete sve mjere i radnje kako bi se utvrdilo usljed čijeg propusta je došlo do očiglednog kršenja propisa koje može nanijeti štetu ili donijeti korist drugome, te svakako uticati na tok upravnog postupka – navodi se u obraćanju v. d. VDT-u u koji je Pobjeda imala uvid.

Savjet o Vučković i programu

Inicijativa i odluka ASK dolazi u trenutku kada Sudski savjet danas u 16 sati treba da, na osnovu presude Upravnog suda, odlučuje o izboru Vučković, kao jedine kandidatkinje, za čelnu poziciju u Vrhovnom sudu.

Prethodno je ASK, u petak, pokrenula postupak zbog sumnje da je Upravni sud meritornim odlučivanjem da Vučković bude kandidatkinja za predsjednicu Vrhovnog suda, uprkos činjenici da nije dobila podršku opšte sjednice sudija tog suda, doveo do ugrožavanja javnog interesa koji vodi u korupciju.

Ključni prigovor ASK se u tom slučaju odnosio na brzinu kojom je razmotrena tužba Vučković pred Upravnim sudom, što nije bio slučaj u drugim primjerima i postupcima koji su se ticali sudija. Posebno je apostrofirano i to što je Upravni sud na sebe preuzeo odlučivanje, odnosno utvrđivanje i predlaganje kandidata o kojem treba da odluči Sudski savjet na osnovu pratećeg obrazloženja Vrhovnog suda (kojeg nema), jer na Opštoj sjednici nije utvrđena njena kandidatura uz obrazloženje da nije imala potrebnu kvalifikovanu većinu.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.